Εξιχνιάστηκε έγκλημα μετά από 18 χρόνια
Η ειδική ομάδα «Cold Case» έριξε φως στη δολοφονία 23χρονου στην Πέλλα
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![319566-628625.jpg 319566-628625.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/02/10/319566-628625.jpg)
Τη δολοφονία 23χρονου, που διαπράχθηκε πριν από 18 χρόνια στην Πέλλα, ανακοίνωσε η ΕΛ.ΑΣ. Ως δράστης συνελήφθη ένας 53χρονος −σήμερα− Έλληνας, σε βάρος του οποίου εκδόθηκε ένταλμα από τις Δικαστικές Αρχές της Έδεσσας. Ο κατηγορούμενος θα οδηγηθεί την Τετάρτη στον ανακριτή Έδεσσας.
Την υπόθεση έφερε σε πέρας μία ομάδα διερεύνησης ανεξιχνίαστων εγκλημάτων του τμήματος εγκλημάτων κατά ζωής και προστασίας της Ασφάλειας Θεσσαλονίκης, αποκαλούμενη κι ως «Cold Case».
Επανεξετάζοντας εκ νέου την υπόθεση, η οποία επί σειρά ετών έφερε την ένδειξη «ανεξιχνίαστη», αστυνομικοί του συγκεκριμένου τμήματος έλαβαν καταθέσεις, εξέτασαν αποτυπώματα και γενετικό υλικό που συλλέχθηκε με τη χρήση σύγχρονων τεχνολογικών μεθόδων που αναλύθηκαν στα εργαστήρια της ΕΛ.ΑΣ. Όπως ανακοινώθηκε, αποτέλεσμα της έρευνας ήταν να ταυτοποιηθεί ο δράστης της ανθρωποκτονίας και να συλληφθεί.
Σύμφωνα με τη δικογραφία, το πτώμα του 23χρονου είχε βρεθεί απανθρακωμένο στις 12 Ιανουαρίου του 1998 σε δασική περιοχή του Κάτω Γραμματικού Πέλλας. Έφερε τραύμα στο κεφάλι από κυνηγετική καραμπίνα, ενώ τα δάχτυλά του ήταν «φαγωμένα», κάτι που ενδεχομένως προκλήθηκε από σκυλιά ή σαρκοβόρα ζώα. Εκτιμάται ότι ο φερόμενος ως δράστης προέβη στην καύση του πτώματος σε μία προσπάθεια να αλλοιώσει τα χαρακτηριστικά του.
Για πολύ καιρό οι αστυνομικές αρχές δεν κατάφεραν να ταυτοποιήσουν το θύμα, με αποτέλεσμα οι έρευνες να παραμένουν στο «σκοτάδι». Τη διερεύνηση της υπόθεσης ανέλαβαν από μηδενική βάση κι ύστερα από χρόνια αστυνομικοί του τμήματος «Cold Case» της Ασφάλειας Θεσσαλονίκης, που αξιοποιώντας τις νέες τεχνολογικές μεθόδους, κατάφεραν αρχικά να ταυτοποιήσουν το θύμα, ενώ διαμορφώθηκε κατάλογος υπόπτων, στον οποίο περιλήφθηκε και το όνομα του 53χρονου. Αυτό που τον «πρόδωσε» εντέλει φαίνεται ότι ήταν ένα αποτύπωμα που βρέθηκε στην πορεία των ερευνών κοντά στο σημείο εντοπισμού του πτώματος. Όπως έγινε γνωστό, ο κατηγορούμενος φέρεται ότι διατηρούσε δεσμό με τον 23χρονο, ενώ αμφότεροι είχαν απασχολήσει στο παρελθόν τις αστυνομικές αρχές για ναρκωτικά.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.