- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Άστεγες χρήστριες φωτογραφίζουν
Άστεγες και εξαρτημένες γυναίκες. Από τις πιο περιθωριοποιημένες κοινωνικές ομάδες. «Φωνή» στις γυναίκες αυτές δίνει η έκθεση φωτογραφίας «20 χρόνια δρόμος» του ΚΕΘΕΑ Εξέλιξις, με αφορμή τα 20 χρόνια του προγράμματος. Στην έκθεση θα φιλοξενηθούν 15 φωτογραφίες που τράβηξαν οι ίδιες οι γυναίκες, αποτυπώνοντας στιγμές από τη ζωή τους, και άλλες 15 του φωτογράφου Στέλιου Παπαρδέλα, στις απεικονίζονται στιγμές από τη δράση του ΚΕΘΕΑ Εξέλιξις.
Η ATHENS VOICE παρουσιάζει 6 από τις συνολικά 30 φωτογραφίες της έκθεσης, τα εγκαίνια της οποίας θα γίνουν την Πέμπτη 3/12, στις 19.00, και θα διαρκέσει έως τις 10/12, στο πολιτιστικό κέντρο «Μελίνα» του Δήμου Αθηναίων, Ηρακλειδών 66 & Θεσσαλονίκης, Θησείο. Οι τρεις πρώτες φωτογραφίες είναι των γυναικών, οι άλλες τρεις που ακολουθούν του Στ. Παπαρδέλα.
Sink, βυθισμένη στις ουσίες, εκδίδοντας τον εαυτό μου για να εξασφαλίσω τη δόση μου με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
«Έχω σταματήσει να χαμογελώ, έχω σταματήσει ν’ ανθίζω»
«Το όνειρό μου είναι να έχω ένα σπίτι. Να μην μπορεί κανένας να μου πει ‘φύγε’. Ασφάλεια, ησυχία, να μη σε δείχνουν, να μην έρχονται οι αστυνομικοί να σου λένε ‘φύγε’ ή ‘πάμε μέσα για εξακρίβωση’. Δεν θέλω πολλά πράγματα, δεν θέλω ακριβά πράγματα. Αρκεί να είναι ζεστά, χρωματιστά.»
«Τα ποδήλατα, φορτωμένα με τον εξοπλισμό μας, προφυλακτικά ή σάντουιτς, μας δίνουν τη δυνατότητα να μετακινηθούμε με μεγαλύτερη ευελιξία και να φτάσουμε όπου υπάρχουν πιάτσες»
«Η εξοικείωση ορισμένες φορές σοκάρει»
«(Οδός Ιάσωνος) Ακόμα και στο σκοτάδι της πιάτσας αχνοφέγγει κάποτε η ελπίδα…»
Το ΚΕΘΕΑ Εξέλιξις είναι το πρώτο πρόγραμμα άμεσης πρόσβασης για χρήστες στο δρόμο που λειτούργησε στην Ελλάδα, με μονάδες προσέγγισης χρηστών στο δρόμο, χώρους ημερήσιας φιλοξενίας, άμεσα προσβάσιμες μονάδες σωματικής και ψυχικής υγείας και συμβουλευτικό κέντρο. Δείτε ένα παλιότερο ρεπορτάζ της ATHENS VOICE εδώ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.