Champions League: Η ανασκόπηση της χθεσινής βραδιάς

Θρίαμβος για Μπενφίκα, Άστον Βίλα και Λιλ

Champions League: Η ανασκόπηση της χθεσινής βραδιάς - Θρίαμβος για Μπενφίκα, Άστον Βίλα και Λιλ

Περίπου 6.500.000 ευρώ στοίχισε ο Χρήστος Τζόλης στη Μπριζ, η οποία τον απέκτησε πριν από τρεις μήνες από τη Ντίσελντορφ. Ένα πολύ μεγάλο μέρος της επένδυσης αυτής έκανε αποσβεση σήμερα ο Έλληνας επιθετικός με το καταπληκτικό γκολ που πέτυχε εναντίον της Στουρμ Γκρατς στην Αυστρία. Χάρη σ' αυτό η βελγική ομάδα πήρε τη νίκη με 1-0 στη 2η αγωνιστική του Champions League και φυσικά ήταν ο αδιαμφισβήτητος MVP της αναμέτρησης.

Σε δύο γήπεδα «προσκύνησαν» τα μεγαθήρια του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Στο «Πιέρ Μορουά» η κάτοχος του τίτλου, Ρεάλ Μαδρίτης έχασε 1-0 από τη Λιλ με ένα πέναλτι του Τζόναθαν Ντέιβιντ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Η «βασίλισσα» έχασε μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτα, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων Λουκά Σεβαλιέ να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις.