Europa League: Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός - Ηττήθηκε 2-0 από τη Λυών

Άσχημα ξεκίνησε η φετινή πορεία των ερυθρόλευκων στην Ευρώπη

2 ποδοσφαιριστες, μια μπαλα, συγκρουση
Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν 2-0 από τη Λυών για την 1η αγωνιστική της League Phase του Europa League © ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI

Επόμενο παιχνίδι του Ολυμπιακού στη διοργάνωση είναι απέναντι στην Μπράγκα στο Καραϊσκάκης την επόμενη Πέμπτη

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα το ευρωπαϊκό του ταξίδι στο Europa League, καθώς ηττήθηκε 2-0 από τη Λυών. Οι ερυθρόλευκοι λύγισαν από τα γκολ του Τσερκί (65') και του Μπενραχμά (71'), ενώ είχαν επίσης ευκαιρίες για το γκολ.

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-d4gi501s87yh)

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-d4gi9lpovrsp)

Οι Γάλλοι άσκησαν πίεση από τα πρώτα λεπτά, με τους Πειραιώτες να αντέχουν στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα είχαν μεγάλες ευκαιρίες για το γκολ. Στο δεύτερο 45λεπτο, ο ρυθμός άνοιξε και η Λυών βρήκε δύο γκολ.

Την αρχή έκανε ο Τσερκί, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 65ο λεπτό, με τον Σαΐντ Μπενραχμά, να πετυχαίνει το τελικό 2-0 στο 71ο λεπτό του αγώνα.

Επόμενο παιχνίδι του Ολυμπιακού στη διοργάνωση είναι εκείνο απέναντι στην Μπράγκα στο Καραϊσκάκης (3/10, 19:45) για την 2η αγωνιστική της League Phase του Europa League.

Λυών: Περί, Μέιτλαντ-Νάιλς, Ομάρι, Τσαλέτα-Τσαρ, Ταγλιαφίκο, Μάτιτς, Τολισό, Νουαμά, Τσερκί, Φοφανά, Λακαζέτ

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ρέτσος, Κάρμο, Πιρόλα, Ροντινέι, Τσικίνιο, Ντάνι Γκαρθία, Εσε, Ορτέγκα, Γιάρεμτσουκ, Ελ Κααμπί