«Δεν μπορώ να τα παρατάω, μετά από 15 χρόνια δεν το έκανα ούτε 1 μέρα»: Ο «ασημένιος» Τσαπατάκης παραδίδει μαθήματα ζωής

Εξαιρετική εμφάνιση στους Παραολυμπιακούς Αγώνες για τον Έλληνα πρωταθλητή

5’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ
Τσαπατάκης στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024: Δεν μπορώ να τα παρατάω
Τσαπατάκης στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024: Δεν μπορώ να τα παρατάω © Instagram/ hellenic_paralympic_committee

Τσαπατάκης: Δεν μπορώ να τα παρατάω, μετά από 15 χρόνια δεν το έκανα ούτε 1 μέρα - Εξαιρετική εμφάνιση στους Παραολυμπιακούς Αγώνες για τον Έλληνα πρωταθλητή

Ο Αντώνης Τσαπατάκης μετά το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε στα 100 μέτρα πρόσθιο στην κατηγορία SB4 των Παραολυμπιακών Αγώνων, ανέφερε στις δηλώσεις του ότι δεν τα παρατάει ποτέ.

Ο συγκλονιστικός Αντώνης Τσαπατάκης, έφερε στη χώρα μας το 7ο μετάλλιο της στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, τερματίζοντας στην 2η θέση του τελικού των 100 μέτρων πρόσθιο στην κατηγορία SB4, με τον ίδιο να είναι συγκινεί στις πρώτες του δηλώσεις.

«Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που θα παραδεχθώ κάτι που δεν μπορώ να κάνω. Δεν μπορώ να τα παρατάω! Μετά από 15 χρόνια δεν τα έχω παρατήσει ούτε μία μέρα. Δεν τα παράτησα ούτε σημερα» ανέφερε ο Αντώνης Τσαπατάκης εμφανώς συγκινημένος μετά το τέλος του αγώνα και το μετάλλιο που κατέκτησε.

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-d3vz1qu6un49)

Ο Αντώνης Τσαπατάκης κολύμπησε την απόσταση των 100 μ. σε 1:36.16 και κατέλαβε τη δεύτερη θέση, πίσω από τον Ντμίτρι Τσερνιάεφ από τη Ρωσία, ο οποίος αγωνίζεται ως ανεξάρτητης παρα-αθλητής στη διοργάνωση του Παρισιού, και σημείωσε 1:32.20. Μάλιστα, το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ματέο Μανουέλ Μπορτούτσο από την Ιταλία με χρόνο 1:42.52.

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-d3vyjfiybju9)

Υπενθυμίζεται ότι ο Αντώνης Τσαπατάκης ήταν εξαιρετικός στον προκριματικό αγώνα που έγινε το πρωί της Δευτέρας (2.09), καθώς κολύμπησε την απόσταση σε 1:37.00. Έτσι, ο Αντώνης Τσαπατάκης προκρίθηκε στον τελικό με τη δεύτερη καλύτερη επίδοση, πίσω από τον Ντμίτρι Τσερνιάεφ που είναι και ο κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ με 1:31.96