Europa League: Τι συνέβη στις χθεσινές ρεβάνς των playoffs

Αναλυτικά ποιες ομάδες προκρίθηκαν στο League Phase

Europa League: Τι συνέβη στις χθεσινές ρεβάνς των playoffs - Αναλυτικά ποιες ομάδες προκρίθηκαν στο League Phase

Παρά τη συγκλονιστική ανατροπή, ο ΑΠΟΕΛ έχασε στα πέναλτι (4-2) από την RFS και έμεινε εκτός ομίλου στο Europa League. Η Κυπριακή ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 ενώ είχε ηττηθεί 2-1 και στο πρώτο ματς των Play off.

Όμως ισοφάρισε, ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τάσος Δώνης ολοκλήρωσε την ανατροπή, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί δεν άλλαξε τίποτα και έτσι στη διαδικασία των πέναλτι οι Λετονοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, στέλνοντας τον ΑΠΟΕΛ στο Conference League. Στα πέναλτι (επίσης με 4-2) πέρασε και η Έλφσμποργκ τη Μόλντε, αλλά και η Φερεντσβάρος (3-2) που γλύτωσε την έκπληξη εναντίον της Μπόρατς στη Μπάνια Λούκα.