Θρίλερ στο Άμστερνταμ – Ο ΠΑΟ δεν κατάφερε να περάσει από την διαδικασία των πέναλτι και ηττήθηκε από τον Άγιαξ

Ο Παναθηναϊκός λύγισε με 13-12 στα πέναλτι μετά το 1-0 σε κανονική διάρκεια

Το τριφύλλι νίκησε 1-0 τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ και έστειλε το ματς στα πέναλτι αλλά εκεί λύγισε © EUROKINISSI

Παρά τη μεγάλη του προσπάθεια, ο Παναθηναϊκός λύγισε με 13-12 στα πέναλτι από τον Άγιαξ μετά το 1-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League. Στα playoffs του Conference League οι πράσινοι.

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-d3grco7q18nl)

Δύο πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει καλύτερα, να πιέζει ψηλά και να βάζει δύσκολα στον Άγιαξ. Από τα μέσα του ημιχρόνου όμως, ο Αίαντας ανέβασε ρυθμό, οι παίκτες του έγιναν πιο δυναμικοί στις μονομαχίες και απείλησαν με αξιώσεις την εστία του Ντραγκόφσκι. Και στο δεύτερο μέρος μπήκαν δυνατά οι πράσινοι που βρήκαν τις στιγμές τους και δικαιώθηκαν λίγο πριν το φινάλε. Ο Τετέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 89' και οδήγησε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα και το παιχνίδι έμελλε να κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Άγιαξ ήταν πιο εύστοχος και έτσι ο Παναθηναϊκός θα συνεχίσει στα playoffs του Conference League όπου θα αντιμετωπίσει τη Λανς.