Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ιστορική πρόκριση για τον 44χρονο Γκιώνη στους «32» του πινγκ πονγκ

Αγωνίστηκε για 6η φορά στην καριέρα του σε Ολυμπιακούς Αγώνες

Φωτογραφία Αρχείου © ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΟΣΙΔΗΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Με άνεση προκρίθηκε ο Γκιώνης - Αγωνίστηκε για 6η φορά στην καριέρα του σε Ολυμπιακούς αγώνες και θέλει το μετάλλιο

Η εμπειρία του Παναγιώτη Γκιώνη «μίλησε» στα καθοριστικά σημεία της πρώτης μάχης του με τον Καναδό Έντουαρντ Λι (Νο 22 του τουρνουά) στον γύρο των «64» του μονού ανδρών του πινγκ πονγκ των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού. Ο 44χρονος Έλληνας πρωταθλητής, στην 6η παρουσία του στους Αγώνες, νίκησε εμφατικά τον Λι με 4-0 σετ και θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο -το βράδυ της Δευτέρας (29/7)- τον Αμερικανό Κανάκ Τζα.

Τα γκέιμ: 11-6, 11-8, 11-8, 11-4

Στο τραπέζι Νο4 της «South Paris Arena», ο Γκιώνης ξεκίνησε πολύ καλά απ’ το πρώτο γκέιμ, παίρνοντας από πολύ νωρίς προβάδισμα 5 πόντων (6-1 και 7-2), που τον οδήγησε εύκολα στο 1-0 (11-6).

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-d31fhplvrmrt)

Ο Λι προσπάθησε να ανεβάσει την πίεσή του, οδηγώντας με τα χτυπήματά του τον Γκιώνη μακριά απ’ το τραπέζι, όμως ο Έλληνας πρωταθλητής είχε εξαιρετικές αντιδράσεις, εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος του Καναδού κι έφτασε στο 2-0 με 11-8.

Στο τρίτο γκέιμ ο Λι πήρε ένα μικρό προβάδισμα με δύο πόντους (3-5), όμως ο 44χρονος άσος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με εξαιρετικές επιθέσεις «γύρισε» το σκορ κι έφτασε στο 3-0 (11-8) μέσα σε 9 λεπτά.

Στο τέταρτο γκέιμ ο Γκιώνης συνέχισε στο ίδιο τέμπο, αλλάζοντας εντυπωσιακά το ρυθμό του ανάμεσα σε άμυνα κι επίθεση, παίρνοντας «αέρα» τριών πόντων (4-1). Ο Λι δεν είχε «απαντήσεις» απέναντι στον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος κράτησε πολύ σταθερά τα χτυπήματά του και «καθάρισε» με...στυλ το γκέιμ με 11-4 και τον αγώνα με 4-0.

Ο Γκιώνης είχε 25 κερδισμένους πόντους απ’ τους 44 συνολικά απ’ το δικό του σερβίς, «χάνοντας» μόλις 10 στα «σερβιρίσματά» του, τελειώνοντας τον αγώνα στα 34 λεπτά, μέσα σε αποθέωση από το κοινό που φώναζε το όνομά του.

Αντίπαλος του Γκιώνη στους «32» θα είναι ο Κανάκ Τζα, ο οποίος έχει κάνει καταπληκτικό ξεκίνημα. Ο Αμερικανός ήταν εντυπωσιακός σε δύο ματς κι αφού χτες πέρασε επιτυχώς τον προκριματικό γύρο (4-0 σετ τον Μολδαβό Βλάντισλαβ Ούρσου), ενώ σήμερα (28/7) στους «64» απέκλεισε με 4-2 σετ και τον Κορεάτη Τσο Νταεσόνγκ (8-11, 11-8, 11-2, 11-2, 8-11, 12-10).

Ο αριστερόχειρας Ασιάτης ήταν νούμερο 15 στο ranking του τουρνουά και μέσα στο 2024 είχε φτάσει στις θέσεις 5-8 του απλού σε κορυφαίο τουρνουά της WTT, σε Grand Smash.