Επιστροφή στους Ολυμπιακούς Αγώνες με ήττα για την Εθνική πόλο γυναικών από τις ΗΠΑ (6-15)

Δύσκολη η πρεμιέρα για την Εθνική στην επιστροφή της στο κορυφαίο γεγονός μετά από 16 χρόνια

UPD

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Επιστροφή με ήττα για την Εθνική πόλο γυναικών - Δύσκολη η πρεμιέρα για την Εθνική στην επιστροφή της στο κορυφαίο γεγονός μετά από 16 χρόνια

Με μία «βαριά» -αλλά εν πολλοίς φυσιολογική- ήττα 15-6 από τις ΗΠΑ, ξεκίνησε η εθνική υδατοσφαίρισης των γυναικών τις υποχρεώσεις της στο Παρίσι. Στην επιστροφή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά από 16 χρόνια, η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να σταθεί ανταγωνιστικά απέναντι στην τρεις φορές κάτοχο του τίτλου και θα πρέπει να ξεχάσει γρήγορα το σημερινό ματς και να επικεντρωθεί στα επόμενα παιχνίδια της. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχει ρεπό τη 2η αγωνιστική του Β΄ ομίλου και θα επιστρέψει στο «Aquatics Center» την Τετάρτη 31/7 (21:05) για την αναμέτρηση με την -επίσης πολύ ισχυρή- Ισπανία.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Επιστροφή με ήττα για την Εθνική πόλο γυναικών

Οι Αμερικανίδες βρήκαν τρόπο να περάσουν τη μπάλα στα 2μ., κέρδισαν αποβολές και, αξιοποιώντας τρεις από τις πέντε ευκαιρίες που είχαν, πήραν σημαντικό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (3-0). Η εθνική δεν είχε λύσεις στην επίθεση απέναντι στην ανυπέρβλητη Άσλεϊ Τζόνσον, απώλεσε τρεις ευκαιρίες με παίκτρια παραπάνω και έχασε από νωρίς την επαφή με το σκορ στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν ακόμη χειρότερο για την ελληνική ομάδα, καθώς η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 7-0, πριν πετύχει η Ελευθερία Πλευρίτου το πρώτο «γαλανόλευκο» γκολ, 2΄25΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο η Αλεξία Καμμένου άλλαξε τερματοφύλακα, με τη Χρυσή Διαμαντοπούλου να παίρνει τη θέση της Ιωάννας Σταματοπούλου, χωρίς να αλλάξει κάτι ουσιαστικά στην εικόνα του αγώνα. Οι ΗΠΑ έφτασαν γρήγορα στο +9 (11-2) και εν συνεχεία κατέβασαν λίγο ρυθμούς, με τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα ως το τέλος.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την εθνική): 0-3, 2-6, 2-3, 2-3

Η εξέλιξη του σκορ: 0-1 Φέιταλ (π.π.), 0-2 Στέφενς (π.π.), 0-3 Φλιν (π.π.), 0-4 Μάσελμαν (πέναλτι), 0-5 Γκίλκριστ (περιφέρεια), 0-6 Σέκουλιτς (φουνταριστός), 0-7 Φλιν (περιφέρεια), 1-7 Ελευθ. Πλευρίτου (π.π.), 1-8 Αουσμους (π.π.), 2-8 Ξενάκη (φουνταριστός), 2-9 Φλιν (περιφέρεια), 2-10 Στέφενς (πέναλτι), 2-11 Πρέντις (π.π.), 3-11 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστός), 3-12 Πρέντις (π.π.), 4-12 Νίνου (π.π.), 4-13 Ρέμερ (κόντρα), 5-13 Ελευθεριάδου (π.π.), 5-14 Φλιν (π.π.), 5-15 Σέκουλιτς (φουνταριστός), 6-15 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια).

Η εθνική είχε 3/11 με παίκτρια παραπάνω, 1 γκολ από την περιφέρεια και 2 από θέση φουνταριστού.
Οι ΗΠΑ είχαν 7/12 με παίκτρια παραπάνω, 2/3 πέναλτι, 3 γκολ από την περιφέρεια, 2 από θέση φουνταριστού και 1 στην κόντρα.

Με τρεις ποινές αποβλήθηκε η Ελευθεριάδου (2΄57΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα).

Διαιτητές: Ντεμπρετσένι (Ουγγαρία), Ομε (Γερμανία)

Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Μαργ. Πλευρίτου, Ξενάκη 1, Ασημάκη, Πάτρα, Νίνου 1, Β. Πλευρίτου 1, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου
ΗΠΑ (Ανταμ Κρικόριαν): Τζόνσον, Μάσελμαν 1, Πρέντις 2, Φέιταλ 1, Φλιν 4, Στέφενς 2, Ράνεϊ, Νιούσχουλ, Ρέμερ 1, Γκίλκριστ 1, Αουσμους 1, Σέκουλιτς 2, Λόνγκαν