Πρωτιά και στην Ουγγαρία για τον Μίλτο Τεντόγλου - Πηγαίνει στους Ολυμπιακούς για το χρυσό

Με άλμα στα 8.23μ ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν πρώτος στο μίτινγκ «Ίστβαν Γκιουλάι»

Μίλτος Τεντόγλου: Πρωτιά και στην Ουγγαρία και πηγαίνει στους Ολυμπιακούς για το χρυσό
Φωτογραφία Αρχείου © EUROKINISSI

Μίλτος Τεντόγλου: Ολοκλήρωσε με νίκη την προετοιμασία και φουλάρει για Παρίσι - Με άλμα στα 8.23μ ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν πρώτος στο μίτινγκ «Ίστβαν Γκιουλάι»

Στην τελευταία του αγωνιστική υποχρέωση πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, ο Μίλτος Τεντόγλου πρώτευσε στο μίτινγκ «Ίστβαν Γκιουλάι» της Ουγγαρίας με άλμα στα 8,23 μ. (-0,6).

Ο Τεντόγλου εκκίνησε με μη ολοκληρωμένο άλμα, πέτυχε 7,65μ. στη δεύτερη προσπάθεια και 8,18μ. στην τρίτη. Στο τέταρτο άλμα σημείωσε 8,23μ. (-0,6), έκανε 8,03μ. στο πέμπτο, ενώ δεν εκτέλεσε το έκτο του άλμα.

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο «ασημένιος» πρωταθλητής Ευρώπης, Ματία Φουρλάνι, με 8,08μ. και την τρίτη ο Ανβάρ Ανβάροβ με 8,02 μέτρα.

Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι επικεντρώνεται πλέον στο κορυφαίο αθλητικό ραντεβού του πλανήτη, εκεί όπου θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.