Euro 2024: Η Ισπανία κέρδισε με ανατροπή τη Γεωργία 4-1

Με ψηλά το κεφάλι αποχωρούν οι Γεωργιανοί από τη διοργάνωση

UPD

H Iσπανία με ανατροπή επικράτησε 4-1 της μαχητικής Γεωργίας και πανηγύρισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Euro 2024, όπου θα αντιμετωπίσει την Γερμανία. Ρόδρι (39'), Ρουίθ (51'), Γουίλιαμς (75'), Όλμο (83') τα γκολ της ρόχα, ενώ είχε προηγηθεί η Γεωργία με αυτογκόλ του Λε Νορμάν στο 18'.

Euro 2024: Η Ισπανία κέρδισε τη Γεωργία 4-1

Η Ισπανία εξασφάλισε το "εισιτήριο" για τα προημιτελικά του Euro 2024. Η ρόχα τα είδε στην αρχή λίγο δύσκολα, με την Γεωργία να προηγείται, ωστόσο έκανε την ανατροπή, επικράτησε 4-1 και πανηγύρισε στο φινάλε την πρόκριση.

Οι Γεωργιανοί άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό, με τον Λε Νορμάν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 39' ο Ρόδρι ισοφάρισε, ενώ στο 51ο λεπτό ο Ρουίθ με κεφαλιά έδωσε στην Ισπανία το προβάδισμα. Στο 75' ο Γουίλιμας "τελείωσε" την υπόθεση, με τον Όλμο στο 83' να βάζει το κερασάκι.

Η Ισπανία θα βρει απέναντί της στα προημιτελικά του Euro 2024 την διοργανώτρια Γερμανία στις 5 Ιουλίου στις 19:00 στην Στουτγκάρδη.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ, Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Πέδρι, Ρόδρι, Ρουίθ, Γιαμάλ, Μοράτα, Γουίλιαμς.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Γκβελεσιάνι, Κάσια, Ντβάλι, Λοχοσβίλι, Κιτεϊσβίλι, Κοτσορασβίλι, Τσακβετάντζε, Μικαουτάντζε, Κβαρατσχέλια