Euro 2024: Η Ιταλία στις καθυστερήσεις ισοφάρισε την Κροατία με 1-1 και προκρίθηκε στους «16»

Εκτός ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η ομάδα του Μόντριτς

ποδοσφαιριστες, μπαλα
Ο Μόντριτς έγινε ο γηραιότερος παίκτης που σκοράρει σε τελική φάση Euro © ΕΡΑ/FILIP SINGER

Euro 2024: Η Ιταλία βρέθηκε να χάνει μέχρι το 90+8' μετά από ένα τρομερό γκολ του Μόντριτς αλλά ο Τζακάνι στην τελευταία επίθεση των Ιταλών ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του ενώ οι Κροάτες αν και με λιγοστές ελπίδες θα περιμένουν να δουν μήπως είναι μια από τις καλύτερες τρίτες ομάδες του τουρνουά.

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-d28k0jzgxpap)

Euro 2024: Η Κροατία έφερε ισοπαλία με την Ιταλία

Η Ιταλία βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με τους Κροάτες καθώς ο Μόντριτς είχε είχε ανοίξει το σκορ για την ομάδα του στο 55’.

Στην τελευταία επίθεση των Ιταλών όμως ο Καλαφιόρι εντυπωσιακά με τάκλιν σταμάτησε τη μπάλα την άνοιξε αριστερά στον Τζακάνι που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς και αυτός με ένα buzzer beater νίκησε τον Λιβάκοβιτς για να γράψει το 1-1 και να δώσει τη δεύτερη θέση στους Ιταλούς.

Η "Σκουάντρα Ατζούρα" θα αντιμετωπίσει μάλιστα στους "16" την Ελβετία στο πρώτο ζευγάρι που έχει γίνει γνωστό πλέον μετά την ολοκλήρωση των δύο πρώτων ομίλων.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Πόγκρασιτς, Γκβάρντιολ, Μόντριτς (80' Μάγερ), Κόβασιτς (70' Ιβανούσετς), Μπρόζοβιτς, Σούτσιτς (70' Πέρισιτς), Κράμαριτς (89' Γιουράνοβιτς), Πάσαλιτς (46' Μπούντιμιρ).

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπαστόνι, Καλαφιόρι, Νταρμιάν (81' Τζακάνι), Ζορζίνιο (82' Φατζιόλι), Μπαρέλα, Ρασπαντόρι (75' Σκαμάκα), Ντι Μάρκο (57' Κιέζα), Πελεγκρίνι (46' Φρατέζι), Ρετέγκι.