Euro 2024: Δανία - Αγγλία 1-1 και όλα ανοιχτά στον τρίτο όμιλο

Οι Δανοί έμειναν όρθιοι, οι Άγγλοι βολεύτηκαν με την ισοπαλία

ποδοσφαιριστες, μπαλα
Ισόπαλο έληξε το ματς Αγγλίας - Δανίας με 1-1 © ΕΡΑ/ABEDIN TAHERKENAREH

Euro 2024: Δανία - Αγγλία 1-1 – Όλα παίζονται στον τρίτο όμιλο. Οι Δανοί έμειναν όρθιοι, οι Άγγλοι βολεύτηκαν με την ισοπαλία

Αγγλία και Δανία πήραν από ένα βαθμό μετά το 1-1 στη Στουτγκάρδη για το 3ο γκρουπ του Euro 2024, με τα τρία λιοντάρια να βολεύονται με το αποτέλεσμα καθώς μπορούν να βρεθούν στους «16» του Euro 2024 ακόμα και με ήττα. Κέιν και Χιούλμαντ οι σκόρερ των δύο ομάδων.

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-d24zqywywo1t)

Euro 2024: Δανία - Αγγλία 1-1

Ισόπαλη 1-1 έληξε η κρίσιμη αναμέτρηση της Αγγλίας με τη Δανία στο Deutsche Bank Park για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Euro 2024, με το ίδιο σκορ που έληξε και ο αγώνας του ομίλου που προηγήθηκε μεταξύ της Σλοβενίας και της Σερβίας.

Τα τρία λιοντάρια πήραν κεφάλι στο σκορ στην πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς στο 19ο λεπτό. Μετά από εξαιρετική πάσα του Μπέλιγχαμ στον Γουόκερ και γύρισμα του μπακ της Σίτι στη μικρή περιοχή, ο Κέιν τροφοδοτήθηκε από την κόντρα και από κοντά σκόραρε.

Οι Δανοί απάντησαν στο πρώτο μέρος με την γκολάρα του Χιούλμαρντ, ο οποίος δοκίμασε το πόδι του από τα 28 μέτρα και με ένα εκπληκτικό σουτ από μακριά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Πίκφορντ.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν με καλύτερη το δοκάρι του Φόντεν στο 56ο λεπτό, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Η Αγγλία με αυτό το βαθμό έφτασε στους "4" και είναι μια ανάσα από την πρόκριση στους "16" του Euro 2024. Πιο δύσκολα τα πράγματα για τη Δανία που θα παλέψει με τη Σερβία την τελευταία αγωνιστική για την πρόκριση.

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-d24zd8fmb5n5)

Δανία: Σμάιχελ, Άντερσεν, Βέστεγκαρντ, Κρίστενσεν, Μέλε, Κρίστιανσεν (57' Μπα), Χοίμπιεργκ, Χιούλμαντ (82' Νόγκαρντ), Έρικσεν (82' Σκοβ Όλσεν), Βιντ (57' Ντάμσγκααρντ), Χόιλουντ (67' Πόουλσεν).

Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουεχί, Τρίπιερ, Αλεξάντερ-Άρνολντ (54' Γκάλαχερ), Ράις, Φόντεν (69' Μπόουεν), Σακά (69' Έζε), Μπέλιγχαμ, Κέιν (69' Γουότκινς).