- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Στον τελικό του Indian Wells η Μαρία Σάκκαρη: «Συνέχισα να πιστεύω, συνέχισα να παλεύω»
Επική μάχη έναντι της Κόκο Γκοφ - Κράτησε δύο ώρες και 41 λεπτά
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Μαρία Σάκκαρη Μαρία Σάκκαρη](/images/1074x600/jpg/files/2024-03-16/sakkari-indian-wells.jpg)
Indian Wells: Η Μαρία Σάκκαρη στον τελικό του τουρνουά για δεύτερη φορά στην καριέρα της - Νίκησε με 2-1 σετ την Κόκο Γκοφ.
Εκπληκτική η Μαρία Σάκκαρη, (Νο.9 στην παγκόσμια κατάταξη) νίκησε με 2-1 σετ (6-4, 6-7(5), 6-2) την 20χρονη Αμερικανίδα πρωταθλήτρια του US Open Κόκο Γκοφ (Νο 3), σε ένα συναρπαστικό αγώνα διάρκειας 2 ωρών και 41 λεπτών, που είχε διακοπεί δύο φορές λόγω βροχής (η πρώτη είχε διάρκεια 25΄και η δεύτερη άγγιξε τις δύο ώρες), και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά της Καλιφόρνια Indian Wells για δεύτερη φορά στην καριέρα της μετά το 2022.
![Στον τελικό του Indian Wells η Μαρία Σάκκαρη: «Συνέχισα να πιστεύω, συνέχισα να παλεύω» Indian Wells: Η Μαρία Σάκκαρη στον τελικό του τουρνουά για δεύτερη φορά στην καριέρα της - Νίκησε με 2-1 σετ την Κόκο Γκοφ.](/images/w734/jpg/files/2024-03-16/sakkari.jpg)
Μαρία Σάκκαρη: Πώς έφτασε στον 10ο τελικό στην καριέρα της
Έτσι στην ένατη συνάντηση καριέρας μεταξύ Σάκκαρη και Γκοφ, η Ελληνίδα σταρ συνέχισε την αναζωπύρωση του δεκαπενθήμερου στην έρημο της Καλιφόρνια για να διευρύνει τη νίκη της με αντίπαλο την Αμερικανίδα σε 6-3. Η νίκη αυτή τερμάτισε το σερί πέντε ήττων της Σάκκαρη από τους αντιπάλους του Top 10 και είναι η πρώτη της νίκη στο Top 3 από τους τελικούς WTA του 2022.
Μάλιστα με τη νίκη, η Σάκκαρη σημείωσε πέντε συνεχόμενες νίκες για πρώτη φορά από τότε που κέρδισε τον πρώτο της τίτλο WTA 1000 το περασμένο φθινόπωρο στη Γκουανταλαχάρα.
Η 28χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια που έφτασε στον 10ο τελικό στην καριέρα της -3ος στο WTA μετά τους δύο στο Indian Wells και το Σεπτέμβριο στη Γουαδαλαχάρα-επιβεβαίωσε και απέναντι στην Γκοφ ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, κατακτώντας το πρώτο σετ με 6-4.
Αφού έκανε το break για το 5-4 στη συνέχεια υπερασπίστηκε το σερβίς της για να φτάσει στη νίκη, δείχνοντας να επανήλθε πιο συγκεντρωμένη μετά την 25λεπτή διακοπή λόγω βροχής από την αντίπαλό της.
Με την έναρξη του 2ου σετ ξεκίνησε και πάλι η βροχή, με τις δύο παίκτριες να οδηγούνται στα αποδυτήρια. Όταν επέστρεψαν η μάχη ήταν ξανά μεγάλη στην εξέλιξή του 2ου σετ, όπου μάλιστα η Μαρία Σάκκαρη έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς όταν σέρβιρε στο 10ο game για την νίκη- πρόκριση στον τελικό, ωστόσο έχασε τρία match points. Η Γκοφ παίρνοντας τέσσερα games στη σειρά μετέτρεψε το 2-5 σε 6-5 υπέρ της και τελικά ισοφάρισε σε 1-1, επικρατώντας με 7-5 στο tiebreak, παρά την προσπάθεια της Ελληνίδας πρωταθλήτριας, που έσβησε τρία set points.
Το σερί της Γκοφ συνεχίστηκε και στην έναρξη του 3ου σετ με την Αμερικανίδα να βρίσκει νέο break παίρνοντας προβάδισμα με 1-0. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε στην Μαρία Σάκκαρη που πήρε προβάδισμα με 4-1. Η Γκοφ μείωσε σε 4-2, η Σάκκαρη κράτησε το σερβίς της κάνοντας το 5-2, και με ένα ακόμα break «σφράγισε» το σετ, τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό.
Εκεί θα αντιμετωπίσει, όπως και στο χαμένο τελικό του 2022 (6-4,6-1), την Πολωνή Ίγκα Σφιόντεκ, η οποία νωρίτερα χρειάστηκε μόλις 68 λεπτά για να νικήσει την Μάρτα Κάστιουκ από την Ουκρανία με 6-2, 6-1 και να εξασφαλίσει συμμετοχή στον τελικό του Indian Wells για 2η φορά στην καριέρα της, φτάνοντας παράλληλα στον 10ο τελικό WTA 1000.
Η Μαρία Σάκκαρη προηγείται με 3-2, αλλά η Σφιόντεκ έχει κερδίσει τις τρεις τελευταίες συναντήσεις της σε συνεχόμενα σετ.
A message from your two-time finalist 😎 @mariasakkari | #IndianWells | #TennisParadise pic.twitter.com/UNQDWXdfQR
— BNP Paribas Open (@BNPPARIBASOPEN) March 16, 2024
Σάκκαρη: «Συνέχισα να πιστεύω, συνέχισα να παλεύω»
«Απλώς συνέχισα να πιστεύω, συνέχισα να παλεύω», είπε η Σάκκαρη, μετά την επική μάχη που κράτησε δύο ώρες και 41 λεπτά.
«Δεν τα παράτησα», είπε η Σάκκαρη. «Μπορείς εύκολα να χάσεις το μυαλό σου όταν χάσεις αυτό το δεύτερο σετ από match point», πρόσθεσε η Σάκκαρη που έπαιξε στους ημιτελικούς του τουρνουά εδώ για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.
«Δεν θέλω να δείξω έλλειψη σεβασμού απέναντι στην Κοκό, αλλά θα ήταν καταπληκτικό αν αυτός ο αγώνας ήταν πάνω από μία ώρα πριν», είπε η Σάκκαρη.
«Θα κρατήσω αυτή τη νίκη παρόλο που ήταν σε τρία σετ. Σκεφτόμουν τη γραμμή του τερματισμού στο δεύτερο σετ και μετά τα πράγματα έγιναν δύσκολα. Αλλά αυτή ήταν μια εκπληκτική νίκη. Η Coco είναι μια καταπληκτική αντίπαλος. Είναι απίστευτη. Παλεύει για κάθε πόντο. Είμαι πολύ χαρούμενη που βρίσκομαι στον τελικό για άλλη μια φορά εδώ».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Με το μπαλκόνι του να έχει θέα τον Σηκουάνα
Η ιστορία του αθλήματος στην Ελλάδα, οι δυσκολίες και το τουρνουά στην καρδιά της Αθήνας
Οι ημερομηνίες που θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Στις 15:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
«Χρυσάφι» δίνει η βραζιλιάνικη ομάδα για τον Έλληνα άσο
Οι δηλώσεις πριν την αποχώρηση της Εθνικής για το Βελιγράδι
Ειδικές εκδόσεις προϊόντων με την υπογραφή της «πράσινης» ΠΑΕ
Τι είπε στην Athens Voice η Ελληνίδα επικοντίστρια λίγες ημέρες πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι
Χαμός από τους φίλους της «Ένωσης» στην άφιξη του Αργεντίνου σταρ
Η δημόσια τηλεόραση θα καλύψει 900 ώρες ζωντανής μετάδοσης για την 33η Ολυμπιάδα
Η ιστορία πίσω από τον αποκλεισμό της από την Ολυμπιακή αποστολή της Ιαπωνίας
Έμπρακτη στήριξη 11 αθλητριών και αθλητών μας που θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, στο πλαίσιο του προγράμματος «Φροντίζω για τον Αθλητισμό»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.