- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Παναθηναϊκός - Ερυθρός Αστέρας 82-65: Ιδανικό φινάλε για το 2023 με νίκη που τον διατηρεί στην τετράδα
Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για το «Τριφύλλι» στην Ευρωλίγκα
Παναθηναϊκός: 4η συνεχόμενη νίκη για το «Τριφύλλι» που τον διατηρεί στην τετράδα της Ευρωλίγκα
Με την άμυνα να «σβήνει» κάθε προσπάθεια αντίδρασης του Ερυθρού Αστέρα, ο Παναθηναϊκός συμπλήρωσε τις τέσσερις διαδοχικές νίκες και δέκα στο σύνολο στην εφετινή Euroleague, αρνούμενος να πάρει τα... μάτια του από την τετράδα.
Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 82-65 των «ερυθρόλευκων» του Βελιγραδίου στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, για την 17η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, υποχρεώνοντας την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην ενδέκατη ήττα της.
Ο Παναθηναϊκός φρόντισε με το καλησπέρα να χαλάσει το μυαλό του «ιθύνοντα νου» του Ερυθρού Αστέρα, Μίλος Τεόντοσιτς, και το κατάφερε «απενεργοποιώντας» τον μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης (0π., 1ρ., 3ασ. σε 20 λεπτά συμμετοχής), η «πράσινη» άμυνα κράτησε κάτω από τους 20 πόντους τους Σέρβους σε κάθε περίοδο και από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν το τρίποντο (4/25) το βράδυ κύλησε ιδανικό για το «τριφύλλι».
Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ντίνος Μήτογλου με 15 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο ενορχηστρωτής της άμυνα Τζέριαν Γκραντ και 13 ο Ματίας Λεσόρ. Πολύτιμος στο κομμάτι της δημιουργίας ο Κώστας Σλούκας με 7 ασίστ (και 9 πόντους). Από τους Σέρβους ξεχώρισαν οι Τζόελ Μπολομπόι και Νεμάνια Νέντοβιτς, σημειώνοντας από 15 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-31, 61-50, 82-65
Με την άμυνα να πιάνει από το... λαιμό τα αντίπαλα γκαρντ από το πρώτο τζάμπολ και να χαλάει τη δημιουργία των Σέρβων, ο Παναθηναϊκός επέβαλε γρήγορα το ρυθμό του και εξαργυρώνοντας την κυριαρχία του Λεσόρ μέσα στις ρακέτες έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (20-17). Ο επιθετικός πλουραλισμός του «τριφυλλιού» έκανε τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο, τη στιγμή που ο Γκραντ έδενε μαεστρικά κάθε αμυντικό κενό και χάριζε στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν το +9 στο 19΄ (38-29), για να κλείσει χωρίς άγχος το πρώτο ημίχρονο (38-31), παρά το γεγονός ότι του έλειπε το μακρινό σουτ (3/12 τρίποντα).
Με τους Σλούκα και Γκριγκόνις, όμως, να «ζεσταίνονται» από τα 6,75 στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +11 (44-33), ενώ είχε την ψυχραιμία και τις λύσεις στην επίθεση όταν ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στους 6 (48-42 στο 24΄), εξασφαλίζοντας πάλι μία διψήφια διαφορά ασφαλείας και συντηρώντας τη μέχρι το 30΄ (61-50). Το... ξέσπασμα του Νέντοβιτς και το τρίποντο του Ντος Σάντος, με το οποίο οι Σέρβοι μείωσαν στους 8 πόντους (67-59 στο 36΄), αποτέλεσαν το κύκνειο άσμα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι εγκλωβίστηκαν στη συνέχεια στην αντίπαλη άμυνα και παραδόθηκαν με το τελικό 82-65.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Μπισάνγκ, Μάικιτς
Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 2, Μπαλτσερόφκσι, Σλούκας 9 (2), Γκραντ 14 (2), Ναν 6, Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο 8, Γκριγκόνις 9 (1), Ερνανγκόμεθ 4, Μήτογλου 15.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεοντόσιτς, Χάνγκα 6, Νταβιντόβατς 2, Μίτροβιτς 12, Λάζιτς, Σιμόνοβιτς, Τόμπι 2, Μπόλομποϊ 15 (1), Νέντοβιτς 15 (1), Γκιεντράιτις 1, Ντος Σάντος 12 (2)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Με το μπαλκόνι του να έχει θέα τον Σηκουάνα
Η ιστορία του αθλήματος στην Ελλάδα, οι δυσκολίες και το τουρνουά στην καρδιά της Αθήνας
Οι ημερομηνίες που θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Στις 15:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
«Χρυσάφι» δίνει η βραζιλιάνικη ομάδα για τον Έλληνα άσο
Οι δηλώσεις πριν την αποχώρηση της Εθνικής για το Βελιγράδι
Ειδικές εκδόσεις προϊόντων με την υπογραφή της «πράσινης» ΠΑΕ
Τι είπε στην Athens Voice η Ελληνίδα επικοντίστρια λίγες ημέρες πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι
Χαμός από τους φίλους της «Ένωσης» στην άφιξη του Αργεντίνου σταρ
Η δημόσια τηλεόραση θα καλύψει 900 ώρες ζωντανής μετάδοσης για την 33η Ολυμπιάδα
Η ιστορία πίσω από τον αποκλεισμό της από την Ολυμπιακή αποστολή της Ιαπωνίας
Έμπρακτη στήριξη 11 αθλητριών και αθλητών μας που θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, στο πλαίσιο του προγράμματος «Φροντίζω για τον Αθλητισμό»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.