Νικήτρια στο θρίλερ του Άνφιλντ η Λίβερπουλ, 3-2 τη Νότιγχαμ Φόρεστ

Ζωντανή στο κυνήγι του ευρωπαϊκού εισιτηρίου η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ

Premier League: Λίβερπουλ - Νότιγχαμ Φόρεστ 3-2 σε αγώνα για γερά νεύρα - Διατηρούν ελπίδες ευρωπαϊκής εξόδου οι κόκκινοι - Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής
Νικήτρια στην αναμέτρηση με τη Νότιγχαμ Φόρεστ η Λίβερπουλ του Κλοπ © EPA/Peter Powell

Η Λίβερπουλ έμεινε ζωντανή στη «σφαγή» του β΄ ημιχρόνου στο «Ανφιλντ», καταφέρνοντας να νικήσει έστω και πολύ δύσκολα τη Νότιγχαμ Φόρεστ (3-2)και να διατηρηθεί στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου στη φετινή σεζόν της Premier League.

Το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου (με αρκετές χαμένες ευκαιρίες για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ) έδωσε τη θέση του σε μία... καταιγίδα γκολ στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Ντιόγκο Ζότα έδωσε δύο φορές προβάδισμα στους «κόκκινους», στο 47΄ και στο 55΄, αλλά η Φόρεστ εκμεταλλεύθηκε τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και απάντησε με τους Γουίλιαμς (51΄) και Γκιμπς-Γουάιτ (67΄). Ο Σαλάχ στο 70΄ έδωσε τελικά τη λύση για τη Λίβερπουλ, που χρειάστηκε όμως και τη βοήθεια της τύχης για να κρατήσει το «τρίποντο», καθώς το σουτ του Τζόνσον στο 79΄ σταμάτησε στο δοκάρι του Αλισον.

Πολύτιμη νίκη με ανατροπή πέτυχε η Λέστερ, η οποία επικράτησε 2-1 της Γουλβς με ανατροπή και σκόρερ τους Ιχεανάτσο (πέναλτι) και Καστάνιε. Χάρη στο αποτέλεσμα αυτό, οι «αλεπούδες» βγήκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού, έστω και σε ισοβαθμία με την Εβερτον, η οποία έμεινε στο 0-0 με την Κρίσταλ Πάλας στο «Σέλχαρστ Παρκ».

Η Μπρέντφορντ, τέλος, «έσπασε»... εν μέρει το σερί της Αστον Βίλα, καθώς το τελικό 1-1 του "Community Stadium" διατήρησε μεν τους «χωριάτες» αήττητους για ένατο διαδοχικό παιχνίδι (δεν έχουν χάσει από τις 18/2), αλλά συνιστά την πρώτη βαθμολογική τους απώλεια μετά από πέντε διαδοχικές νίκες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία

Άρσεναλ-Σαουθάμπτον             3-3

(20΄ Μαρτινέλι, 88΄ Όντεγκααρντ, 90΄ Σάκα - 1΄ Αλκαράς, 14΄ Γουόλκοτ, 66΄ Τσάλετα-Τσαρ)

Φούλαμ-Λιντς                    2-1

(58΄ Γουίλσον, 72΄ Περέιρα - 79΄αυτ. Ζοάο Παλίνια)

Μπρέντφορντ-Άστον Βίλα          1-1