Εμμανουήλ Καραλής: «Βυθίστηκα στην κατάθλιψη και το άγχος»- Η εξομολόγηση του 22χρονου πρωταθλητή
Πώς περιγράφει τις δύσκολες στιγμές της φετινής χρονιάς
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Εμμανουήλ Καραλής Εμμανουήλ Καραλής](/images/1074x600/jpg/files/2022-08-19/emmanouil_karalis.jpg)
Εμμανουήλ Καραλής: Η αποκάλυψη για την κατάθλιψη και την κρίση πανικού - Οι αγώνες χωρίς κίνητρο και το διάλειμμα από τις αθλητικές του υποχρεώσεις
Στη μάχη του με την κατάθλιψη και το άγχος αναφέρθηκε ο Εμμανουήλ Καραλής μέσα από ανάρτησή του στα social media με την οποία γνωστοποιεί ότι θα κάνει ένα διάλειμμα από τις αθλητικές του υποχρεώσεις, προκειμένου να επικεντρωθεί στην ψυχική του υγεία και να βρει ξανά το χαμόγελό του.
Ο 22χρονος Έλληνας πρωταθλητής στο άλμα επί κοντώ, 4ος Ολυμπιονίκης στο Τόκιο, περιέγραψε τη δύσκολη χρονιά που βίωσε. «Πίεσα πολύ τον εαυτό μου για να ανατρέψω αυτή την κατάσταση, αλλά αυτό έκανε τα πράγματα χειρότερα και δυστυχώς ο κακός Μανόλο κυριάρχησε», γράφει ο Εμμανουήλ Καραλής στο Twitter.
Η ανάρτηση του Εμμανουήλ Καραλή
«Μετά από έναν τραυματισμό που είχα κατά τη διάρκεια της σεζόν στον κλειστό στίβο, μία σειρά από γεγονότα κατάφεραν να μειώσουν εντελώς το ηθικό μου
» Για πρώτη φορά φέτος έπαθα μια πλήρη κρίση πανικού που κατά συνέπεια με έκανε να βυθιστώ στο άγχος και την κατάθλιψη για αρκετό καιρό. Πίεσα πολύ τον εαυτό μου για να ανατρέψω αυτή την κατάσταση, αλλά αυτό έκανε τα πράγματα χειρότερα και δυστυχώς ο «κακός» Μανόλο κυριάρχησε.
Ανάγκασα τον εαυτό μου να συνεχίσει τη σεζόν και να προσπαθήσω να είμαι θετικός και να απολαμβάνω κάθε αγώνα όπως κάνω, αλλά πάντα ένιωθα χαμένος και χωρίς κίνητρο.
» Είμαι κουρασμένος και νιώθω εντελώς εξαντλημένος. Τελειώνω τη σεζόν μου εδώ. Χρειάζομαι λίγη ξεκούραση και πρέπει να επικεντρωθώ στην ψυχική μου υγεία για λίγο. Πρέπει να κάνω ένα διάλειμμα για να ανακτήσω το χαμόγελό μου».
— Emmanuel Karalis (@FlyManoloFly) August 19, 2022
Εμμανουήλ Καραλής: Ο αποκλεισμός στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Στίβου
Ο Εμμανουήλ Καραλής εμφανίστηκε απογοητευμένος μετά τον αποκλεισμό του στον προκριματικό του επί κοντώ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου.
Σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα, ο 22χρονος άλτης τόνισε ότι δεν ήταν σε καλή ψυχολογική κατάσταση μετά τον τραυματισμό του το χειμώνα και πως χρειάζεται ένα διάλειμμα για να ξεκουραστεί και να «κυνηγήσει» στη συνέχεια ακόμη μεγαλύτερα άλματα. «Δεν ήταν καλή φέτος η χρονιά. Έπεσα ψυχολογικά μετά τον τραυματισμό μου τον χειμώνα και δεν μπόρεσα να το βρω. Με το ζόρι έκανα άλματα, όμως, πρέπει να προχωρήσω, να συνεχίσω και φυσικά να επανέλθω. Τώρα θα κάνω ένα διάλειμμα να ξεκουραστώ και να επιστρέψω με στόχο να βρω ακόμη μεγαλύτερα άλματα. Σήμερα δεν ήμουν καλά κι έτσι και τα άλματα στο 5,65 μ. δεν ήταν όπως θα έπρεπε», είχε δηλώσει μετά τον αγώνα ο Εμμανουήλ Καραλής.
![Εμ. Καραλής: «Δεν είμαι καλά ψυχολογικά - Χρειάζομαι ένα διάλειμμα» | 18/08/2022 | ΕΡΤ Εμ. Καραλής: «Δεν είμαι καλά ψυχολογικά - Χρειάζομαι ένα διάλειμμα» | 18/08/2022 | ΕΡΤ](/images/1440x810/3/jpg/files/YouTube/63ms6xdTo8o.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Με το μπαλκόνι του να έχει θέα τον Σηκουάνα
Η ιστορία του αθλήματος στην Ελλάδα, οι δυσκολίες και το τουρνουά στην καρδιά της Αθήνας
Οι ημερομηνίες που θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Στις 15:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
«Χρυσάφι» δίνει η βραζιλιάνικη ομάδα για τον Έλληνα άσο
Οι δηλώσεις πριν την αποχώρηση της Εθνικής για το Βελιγράδι
Ειδικές εκδόσεις προϊόντων με την υπογραφή της «πράσινης» ΠΑΕ
Τι είπε στην Athens Voice η Ελληνίδα επικοντίστρια λίγες ημέρες πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι
Χαμός από τους φίλους της «Ένωσης» στην άφιξη του Αργεντίνου σταρ
Η δημόσια τηλεόραση θα καλύψει 900 ώρες ζωντανής μετάδοσης για την 33η Ολυμπιάδα
Η ιστορία πίσω από τον αποκλεισμό της από την Ολυμπιακή αποστολή της Ιαπωνίας
Έμπρακτη στήριξη 11 αθλητριών και αθλητών μας που θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, στο πλαίσιο του προγράμματος «Φροντίζω για τον Αθλητισμό»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.