Ολυμπιακός: Μια βραδιά στο ΣΕΦ που δεν θα ξεχαστεί ποτέ - 25 φωτογραφίες
Η κατάκτηση του νταμπλ, ο συγκινητικός αποχαιρετισμός του Γιώργου Πρίντεζη και οι υποσχέσεις για το μέλλον των «ερυθρόλευκων» στο μπάσκετ
![loukas-velidakis.jpg loukas-velidakis.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/loukas-velidakis.jpg)
![Ο μπασκετμπολίστας Γιώργος Πρίντεζης πανηγυρίζει το πρωτάθλημα στο μπάσκετ με τον Ολυμπιακό Ο μπασκετμπολίστας Γιώργος Πρίντεζης πανηγυρίζει το πρωτάθλημα στο μπάσκετ με τον Ολυμπιακό](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2022/06/18/giorgos-printezis-olympiakos-basket.jpg)
Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρωτάθλημα στο μπάσκετ μετά από έξι χρόνια: Οι πανηγυρισμοί, η ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ και ο αποχαιρετισμός στον Γιώργο Πρίντεζη
Ήταν μία από τις βραδιές που δεν ξεχνάς, αυτό που οι Αμερικανοί ονομάζουν a night to remember. Χθες στο ΣΕΦ, πέραν όλων των πιθανών κλισέ, ήταν τόσα πολλά τα γεγονότα και τέτοιο το φορτίο τους, που έκαναν τη νύχτα μαγνήτη για κάθε φίλο του Ολυμπιακού που σέβεται τον εαυτό του. Από νωρίς άρχισε η προσέλευση στο Φάληρο, μέσα σε λίγα λεπτά άλλωστε υπήρχε sold out, όταν το πρωί της Τετάρτης βγήκαν προς πώληση τα εισιτήρια.
![olympiakos-protathlima-sef-basket_1.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_1.jpg)
Η πλειονότητα των φιλάθλων ήταν ντυμένη στα κόκκινα, η νέα τάση της ομάδας μπάσκετ που ξεκίνησε από τα play off με τη Μονακό και συνεχίστηκε στο Βελιγράδι.
Οι λόγοι για να πάει κανείς στο ΣΕΦ το βράδυ της Παρασκευής πολλοί.
Το «μέχρι τέλους», αυτή η δύσκολη απόφαση της διοίκησης του μπασκετικού Ολυμπιακού, που στηρίχθηκε από όλο το ερυθρόλευκο σύμπαν, έφτανε στον πρώτο τελικό σταθμό του - κι αναμφίβολα επρόκειτο για δικαίωση: Την πρώτη χρονιά της επιστροφής στην Α1, ο Ολυμπιακός σάρωσε τα πάντα κι έφτασε κοντά σε τρεμπλ (ας όψεται το μπάζερ μπίτερ του Βασίλιε Μίσιτς).
![olympiakos-protathlima-sef-basket_2.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_2.jpg)
Για αυτή τη μαγική σεζόν, ο κόσμος ήθελε να βρεθεί κοντά στους παίκτες, σε αυτή την τελευταία παράσταση, και να τους ευχαριστήσει. Τα έφερε έτσι η ζωή και, εφέτος, ο βασικός αντίπαλος, ο Παναθηναϊκός, ήταν σκιά του παλιού εαυτού του και ο Ολυμπιακός, όπου τον βρήκε, τον νίκησε (πλην μιας διδακτικής ήττας τον περασμένο Νοέμβριο). Οι οπαδοί του Ολυμπιακού έφεραν μαζί τους σκούπες καθώς και λευκές πετσέτες (η Θύρα 7 μοίρασε επίσης λευκές πετσέτες στο 4ο δεκάλεπτο, φτιάχνοντας ένα εντυπωσιακό σκηνικό).
![olympiakos-protathlima-sef-basket_3.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_3.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_3.jpg)
Ο Ολυμπιακός επέστρεψε, η ομάδα και όλος ο οργανισμός αποπνέει υγεία, το να παρακολουθείς παιχνίδια στο ΣΕΦ μοιάζει με προσέλευση σε γεγονός υψηλού θεάματος.
Ο κόσμος, σταδιακά οι περισσότεροι, το κατάλαβε κι έτσι αγκάλιασε αυτή την προσπάθεια. Δεν είναι τυχαίο ότι χθες, όταν ζητήθηκε από τους οπαδούς να μην ανάψουν καπνογόνα και να μην μπουν στον αγωνιστικό χώρο μέχρι την απονομή, όλοι το τήρησαν και οι επικεφαλής των οργανωμένων μερίμνησαν για αυτό.
![olympiakos-protathlima-sef-basket_19.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_19.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_19.jpg)
Και πάμε σε έναν ακόμα λόγο, ίσως το σημαντικότερο, που έκανε τη νύχτα αυτή αξέχαστη. Λίγο πριν την απονομή, οι παίκτες βγήκαν ένας ένας από τη φυσούνα μέσα σε αποθέωση. Όλοι φορούσαν φανέλες με το νούμερο 15 και το όνομα Πρίντεζης. Ο ίδιος ο Γιώργος Πρίντεζης, μετά από 20 χρόνια στο παρκέ του ΣΕΦ, βγήκε τελευταίος μέσα σε παρατεταμένο χειροκρότημα. Εμφανώς συγκινημένος, πριν σηκώσει το τρόπαιο, μίλησε στο μικρόφωνο για να ανακοινώσει ότι από τη νέα σεζόν θα βλέπει τους αγώνες παρέα με τους φιλάθλους - μια εκπληκτική διαδρομή για έναν μεγάλο αθλητή έφτασε στο τέλος. Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα και φίλαθλοι άλλων ομάδων είχαν ζητήσει από όσους πήγαν στο ΣΕΦ να χειροκροτήσουν και για αυτούς τον Πρίντεζη. Έναν άνθρωπο που ξεκίνησε από τις εξέδρες των οργανωμένων, ανδρώθηκε στα ερυθρόλευκα, έγινε παίκτης απίστευτης κλάσης, και χθες, στο τελευταίο χορό του στο λιμάνι, πήρε στο τέλος το κύπελο και μαζί με τους προέδρους και κάποιους παίκτες, πήγαν στο πέταλο, άναψε καπνογόνο και τραγούδησε τον ύμνο της ομάδας.
![olympiakos-protathlima-sef-basket_18.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_18.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_18.jpg)
Η χθεσινή βραδιά στο ΣΕΦ δεν έμοιαζε με καμία άλλη, όσες φορές κι αν έχουν πανηγυρίσει οι Ολυμπιακοί, σε όποιο άθλημα. Χθες, αποχαιρέτησαν έναν από τους θρύλους τους και υποδέχθηκαν μια ομάδα που αναμένεται να γράψει (πάλι) ιστορία στο ευρωπαϊκό μπάσκετ. Μέχρι τέλους, πάντα.
![olympiakos-protathlima-sef-basket_4.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_4.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_4.jpg)
![olympiakos-protathlima-sef-basket_5.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_5.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_5.jpg)
![olympiakos-protathlima-sef-basket_6.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_6.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_6.jpg)
![olympiakos-protathlima-sef-basket_7.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_7.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_7.jpg)
![olympiakos-protathlima-sef-basket_8.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_8.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_8.jpg)
![olympiakos-protathlima-sef-basket_9.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_9.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_9.jpg)
![olympiakos-protathlima-sef-basket_10.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_10.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_10.jpg)
![olympiakos-protathlima-sef-basket_11.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_11.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_11.jpg)
![olympiakos-protathlima-sef-basket_13.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_13.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_13.jpg)
![olympiakos-protathlima-sef-basket_14.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_14.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_14.jpg)
![olympiakos-protathlima-sef-basket_15.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_15.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_15.jpg)
![olympiakos-protathlima-sef-basket_17.jpg olympiakos-protathlima-sef-basket_17.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-protathlima-sef-basket_17.jpg)
![olympiakos-basket-protathlima-sef_2.jpg olympiakos-basket-protathlima-sef_2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-basket-protathlima-sef_2.jpg)
![olympiakos-basket-protathlima-sef_8.jpg olympiakos-basket-protathlima-sef_8.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-basket-protathlima-sef_8.jpg)
![olympiakos-basket-protathlima-sef_7.jpg olympiakos-basket-protathlima-sef_7.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-basket-protathlima-sef_7.jpg)
![olympiakos-basket-protathlima-sef_9.jpg olympiakos-basket-protathlima-sef_9.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-basket-protathlima-sef_9.jpg)
![olympiakos-basket-protathlima-sef_10.jpg olympiakos-basket-protathlima-sef_10.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/olympiakos-basket-protathlima-sef_10.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ιστορία του αθλήματος στην Ελλάδα, οι δυσκολίες και το τουρνουά στην καρδιά της Αθήνας
Οι ημερομηνίες που θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Στις 15:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
«Χρυσάφι» δίνει η βραζιλιάνικη ομάδα για τον Έλληνα άσο
Οι δηλώσεις πριν την αποχώρηση της Εθνικής για το Βελιγράδι
Ειδικές εκδόσεις προϊόντων με την υπογραφή της «πράσινης» ΠΑΕ
Τι είπε στην Athens Voice η Ελληνίδα επικοντίστρια λίγες ημέρες πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι
Χαμός από τους φίλους της «Ένωσης» στην άφιξη του Αργεντίνου σταρ
Η δημόσια τηλεόραση θα καλύψει 900 ώρες ζωντανής μετάδοσης για την 33η Ολυμπιάδα
Η ιστορία πίσω από τον αποκλεισμό της από την Ολυμπιακή αποστολή της Ιαπωνίας
Έμπρακτη στήριξη 11 αθλητριών και αθλητών μας που θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, στο πλαίσιο του προγράμματος «Φροντίζω για τον Αθλητισμό»
Ο τερματοφύλακας της Εθνικής ομάδας πόλο ανδρών μιλάει για την προετοιμασία, τα όνειρα και τους στόχους του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.