Water on the Moon: Το ονειρικό line του Νικόλα Πλυτά στο σεληνιακό τοπίο της Μήλου
Σε αυτό το εγχείρημα είχε μαζί τον εξοπλισμό από τη συνεργασία των Linea Rossa και Prada
![giannis-mpelesiotis.jpg giannis-mpelesiotis.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/giannis-mpelesiotis.jpg)
![Water on the Moon: Ο αθλητής της Red Bull, Νικόλας Πλυτάς, πραγματοποίησε ένα απαιτητικό line με φόντο το τοπίο της Μήλου. Φωτογραφία από το line του Νικόλα Πλυτά.](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2022/06/07/alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0036.jpg)
Water on the Moon: Ο αθλητής της Red Bull, Νικόλας Πλυτάς, πραγματοποίησε ένα απαιτητικό line με φόντο το τοπίο της Μήλου.
Ο Νικόλας Πλυτάς αποφάσισε φέτος να θέσει ακόμα πιο ψηλά τον πήχη για εκείνον, παίζοντας πολύ με τα όριά του και βάζοντας νέα στοιχήματα με τις δυνατότητές του. Ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής της Red Bull και ο μάστερ των θαλάσσιων σπορ βρέθηκε στα εντυπωσιακά σεληνιακά τοπία της Μήλου, το Σαρακήνικο και το Κλέφτικο, όπου και κατάφερε να γίνει ένα με το στοιχείο του νερού.
![Water on the Moon: Ο αθλητής της Red Bull, Νικόλας Πλυτάς, πραγματοποίησε ένα απαιτητικό line με φόντο το τοπίο της Μήλου. Φωτογραφία του Νικόλα Πλυτά.](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0009.jpg)
Παρόλο που η ομορφιά του νησιού συνεπήρε τον Νικόλα, δεν ήταν αυτό που τον ώθησε πραγματικά να κάνει αυτό το project. Από μικρός κυνηγάει συνεχώς το κάτι συναρπαστικό, κάτι που θα του δώσει την ευκαιρία «να ζήσει για λίγο στα άκρα». Και αυτό έγινε!
Κοιτώντας τις φωτογραφίες που είχε τραβήξει ο ίδιος στις δύο παραλίες της Μήλου, άρχισε το μυαλό του να τρέχει σε σκέψεις και να δημιουργεί εικόνες ενός ολόκληρου line. «Με το που γύρισα από την Μήλο, έμεινα όλο το βράδυ ξύπνιος σχεδιάζοντας το line μου», λέει χαμογελώντας. Το μαγευτικό σεληνιακό τοπίο, με τους λευκούς βράχους, τα πράσινα νερά και τις σπηλιές, έγιναν αυτόματα η ιδανική τοποθεσία για να αφηγηθεί ο Νικόλας την ιστορία του.
![Water on the Moon: Ο αθλητής της Red Bull, Νικόλας Πλυτάς, πραγματοποίησε ένα απαιτητικό line με φόντο το τοπίο της Μήλου. Φωτογραφία από το line του Νικόλα Πλυτά.](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0041.jpg)
Στόχος και όραμα του Έλληνα πρωταθλητή ήταν να δημιουργήσει ένα βίντεο όπου θα απεικονιζόταν η πραγματική σύνδεση του ίδιου με τη θάλασσα, εκεί που όπως έχει πει και ο ίδιος «νιώθει ελεύθερος». Έτσι, δεν περιορίστηκε απλά σε ένα line με σανίδα, αλλά θέλησε να εντάξει και το barefoot.
![alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0045.jpg alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0045.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0045.jpg)
Οι ώρες προπόνησης ατελείωτες, η σκληρή δουλειά δεδομένη και η αφοσίωση στο όραμα του δυνατή. Ένας πραγματικός αθλητής της Red Bull σώμα και πνεύμα, ο οποίος έκανε πολλές φορές challenge τον εαυτό του. Από την αρχή κιόλας τον βλέπουμε να πηδά από ύψος – έχοντας μηδενική ταχύτητα – να προσγειώνεται στη θάλασσα και αμέσως να σκύβει για να περάσει κάτω από μια σπηλιά. Και πίστεψέ μας δεν ήταν το πιο δύσκολο κομμάτι αυτό. Με υπέρμετρη συγκέντρωση ο Νικόλας κατάφερε να περάσει μέσα από πολύ στενές σπηλιές, το οποίο απαιτούσε φοβερή ακρίβεια μιας και η ταχύτητα ήταν μεγάλη και η απόσταση από τα βράχια απίστευτα μικρή, ενώ σε άλλο σημείο τον βλέπουμε με τρομερή άνεση να πηδά από βράχο αφήνοντας την σανίδα του στον αέρα και καταλήγοντας στη θάλασσα barefoot.
![Water on the Moon: Ο αθλητής της Red Bull, Νικόλας Πλυτάς, πραγματοποίησε ένα απαιτητικό line με φόντο το τοπίο της Μήλου. Φωτογραφία από το line του Νικόλα Πλυτά.](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/1_544.jpg)
Πολύ τεχνικά rides, δύσκολα περάσματα και μεγάλα drops… αυτό το project αποτέλεσε το μεγαλύτερο, μέχρι στιγμής, challenge του Νικόλα Πλυτά.
![Water on the Moon: Ο αθλητής της Red Bull, Νικόλας Πλυτάς, πραγματοποίησε ένα απαιτητικό line με φόντο το τοπίο της Μήλου. Φωτογραφία από το line του Νικόλα Πλυτά.](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0080.jpg)
Σε αυτό το εγχείρημα το να έχει τον τέλειο εξοπλισμό ήταν το πιο βασικό για εκείνον, και για αυτό η συνεργασία με την Linea Rossa της Prada για τα ρούχα και με την ομάδα Luna Rossa για την σανίδα ήταν πολύτιμη. Η τεχνογνωσία των ανθρώπων στην Luna Rossa συνδυάστηκε ιδανικά με το όραμα του αθλητή της Red Bull και το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά εκπληκτικό. Η σανίδα που δημιουργήθηκε ήταν μια μίξη wakeboardκαι waterski, γρήγορη, με κοφτερά edges, και directional (σχεδιασμένη να κατευθύνεται μόνο προς μία μεριά) για μεγάλη σταθερότητα σε υψηλές ταχύτητες. Με αυτή τη σανίδα και τα πρωτοποριακά υφάσματα, ο Νικόλας είχε τον ιδανικό εξοπλισμό για αυτή του την πρόκληση.
![alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0086.jpg alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0086.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0086.jpg)
![alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0106.jpg alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0106.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0106.jpg)
Γνωρίζοντας κανείς τον Νικόλα Πλυτά θα δει αμέσως στα μάτια του τη μεγάλη του δίψα για αυτό που αγαπά, αλλά θα διακρίνει και την ευτυχία που τον διακατέχει καθώς από μικρός κυνηγάει και εκπληρώνει τα όνειρά του.
![alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0130.jpg alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0130.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/alexgrymanis_nikolas_plytas_milos_0130.jpg)
Φέτος προσγειώθηκε στο φεγγάρι… της Μήλου και εμείς απλά ανυπομονούμε για τα επόμενα projects του.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ιστορία του αθλήματος στην Ελλάδα, οι δυσκολίες και το τουρνουά στην καρδιά της Αθήνας
Οι ημερομηνίες που θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Στις 15:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
«Χρυσάφι» δίνει η βραζιλιάνικη ομάδα για τον Έλληνα άσο
Οι δηλώσεις πριν την αποχώρηση της Εθνικής για το Βελιγράδι
Ειδικές εκδόσεις προϊόντων με την υπογραφή της «πράσινης» ΠΑΕ
Τι είπε στην Athens Voice η Ελληνίδα επικοντίστρια λίγες ημέρες πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι
Χαμός από τους φίλους της «Ένωσης» στην άφιξη του Αργεντίνου σταρ
Η δημόσια τηλεόραση θα καλύψει 900 ώρες ζωντανής μετάδοσης για την 33η Ολυμπιάδα
Η ιστορία πίσω από τον αποκλεισμό της από την Ολυμπιακή αποστολή της Ιαπωνίας
Έμπρακτη στήριξη 11 αθλητριών και αθλητών μας που θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, στο πλαίσιο του προγράμματος «Φροντίζω για τον Αθλητισμό»
Ο τερματοφύλακας της Εθνικής ομάδας πόλο ανδρών μιλάει για την προετοιμασία, τα όνειρα και τους στόχους του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.