- CITY GUIDE
- PODCAST
-
34°
Ηττήθηκε η Σάκκαρη στον τελικό του τουρνουά της Αγίας Πετρούπολης
Η Εσθονή αντίπαλος της κατάφερε να φέρει «τούμπα» το τρίτο σετ
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Μαρία Σάκκαρη Μαρία Σάκκαρη](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2022/02/13/sakkari_2.jpg)
Κόντρα σε μια πολύ δυνατή αντίπαλο η Μαρία Σάκκαρη έχασε τελικά στην Αγία Πετρούπολη με 2-1 σετ.
Παρά την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλε, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια δέχθηκε την ανατροπή από την Ανέτ Κονταβέιτ και ηττήθηκε με 2-1 σετ στον τελικό της «Sibur Arena».
Στα πρώτα πέντε γκέιμ οι δύο τενίστριες έδειχναν να ψάχνουν τα πατήματά τους, διατηρώντας αμφότερες το σερβίς τους. Η Εσθονή όμως κατάφερε να πετύχει πρώτη μπρέικ και να πάρει προβάδισμα με 5-2 στο πρώτο σετ. Και ενώ όλα έμοιαζαν να «στραβώνουν» για την Σάκκαρη, αυτή κατάφερε να αντιδράσει. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια πήρε τέσσερα σερί γκέιμ, με δύο μπρέικ, και 18/21 πόντους για να κάνει 6-5 και να σερβίρει η ίδια για το σετ. Το Νο1 στο ταμπλό του Όπεν διατήρησε το σερβίς της και ολοκλήρωσε μια εκπληκτική ανατροπή για το 1-0 στον μεγάλο τελικό.
Το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ ήταν ακόμη καλύτερο. Η Σάκκαρη «έσπασε» με το «καλημέρα» το σερβίς της Κονταβέιτ και έδειξε τις διαθέσεις της. Στο τέταρτο γκέιμ, το Νο2 του ταμπλό του Όπεν επιχείρησε να απαντήσει με ένα μπρέικ όμως η Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε να κάνει το 3-1 «σβήνοντας» συνεχόμενα μπέικ πόιντς. Η Εσθονή κατάφερε στο έκτο γκέιμ να κάνει το πολυπόθητο μπρέικ και να ισορροπήσει το σετ. Οι δύο αθλήτριες διατήρησαν στη συνέχεια τα σέρβις τους και οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ για να λύσουν τις διαφορές τους. Η Κονταβέιτ είχε το μομέντουμ και το εκμεταλλεύτηκε επικρατώντας με 7-4.
Ακριβώς όπως στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη μπήκε με 2-0 προβάδισμα «σπάζοντας» το σερβίς της αντιπάλου της. Στη συνέχεια το μόνο που χρειάστηκε ήταν να «προστατέψει» τα δικά της. Όμως, η Κονταβέιτ παρότι βρέθηκε πίσω με 5-2 βρήκε εκ νέου απάντηση και γύρισε το τρίτο σετ, με τον ίδιο τρόπο που γύρισε η Σάκκαρη το πρώτο. Και κάπως έτσι η Εσθονή ολοκλήρωσε μια σπουδαία, συνολικά, ανατροπή για να κατακτήσει το Όπεν της Αγίας Πετρούπολης.
Τα σετ: 7-5, (4)6-7, 5-7.
Με πληροφορίες από ΕΡΤ
Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις
ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ: Live updates - Τι πρέπει να ξέρουμε για τον κορωνοϊό- Συνεχής ενημέρωση εδώ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
16 χρόνια μετά το Πεκίνο, η «επίσημη αγαπημένη» αποζητά το κάτι παραπάνω
Η ανάρτηση που έκανε ο Greek Freak στο Instagram ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων
Έμεινε ελεύθερος από τους Τορόντο Ράπτορς
Τι δήλωσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός μετά την βαριά ήττα της Εθνικής από την Σερβία
Με το μπαλκόνι του να έχει θέα τον Σηκουάνα
Η ιστορία του αθλήματος στην Ελλάδα, οι δυσκολίες και το τουρνουά στην καρδιά της Αθήνας
Οι ημερομηνίες που θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Στις 15:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
«Χρυσάφι» δίνει η βραζιλιάνικη ομάδα για τον Έλληνα άσο
Οι δηλώσεις πριν την αποχώρηση της Εθνικής για το Βελιγράδι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.