Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στον τελικό με το κεφάλι ψηλά

Επική μονομαχία από τους δύο τενίστες

Στέφανος Τσιτσιπάς
Στέφανος Τσιτσιπάς © EPA/Alejandro Garcia

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς λύγισε στο τέλος από τον Ναδάλ και γνώρισε την ήττα με 2-1 στον τελικό της Βαρκελώνης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε σπουδαία προσπάθεια κόντρα στον Ραφαέλ Ναδάλ αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στον τελικό στο κορτ της Βαρκελώνης. Ο Ράφαελ Ναδάλ αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να «πεθάνει» για άλλη μία φορά και κατέκτησε τον 12ο τίτλο του στη διοργάνωση.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε έναν συγκλονιστικό τελικό έχασε 2-1 σετ από τον Ναδάλ. Ο κορυφαίος Ισπανός τενίστας επικράτησε σε 3 ώρες και 38' λεπτά με 6-4, 6-7 (6), 7-5 του Στέφανου Τσιτσιπά στoν τελικό του Barcelona Open και έφτασε τους 87 τίτλους καριέρας εκ των οποίων οι 61 είναι σε χωμάτινη επιφάνεια.

Αυτή ήταν η 452 νίκη του Ισπανού σε χωμάτινη επιφάνεια και η 7η σε 9 αγώνες απέναντι στον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο Ράφα Ναδάλ πήρε το πρώτο σετ με 6-4 και ενώ όλα έδειχναν πως θα κατακτήσει άνετα τον 12ο τίτλο του στην Βαρκελώνη, ο Ελληνας πρωταθλητής ανέκαμψε, στρίμωξε τον αντίπαλό του και ισοφάρισε σε 1-1 επικρατώντας στο τάι μπρέικ. Εν τέλει, παρότι ο Τσιτσιπάς βρέθηκε με match point μια ανάσα από την «κούπα», ο Ναδάλ έκανε νέα ανατροπή νικώντας 2-1.

Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις