«Ζωντανή» η Κροατία, «Ιπτάμενοι» οι Ολλανδοί

Καμερούν και Αυστραλία αποχαιρετούν το Μουντιάλ της Βραζιλίας

«Βροχή» τα γκολ στο Κροατία – Καμερούν με τους Κροάτες να σκοράρουν τέσσερις φορές και να κρατούν ζωντανή την πρόκρισή τους στους «16» της διοργάνωσης. Το Καμερούν με το αψυχολόγητο χτύπημα του Σονγκ έμεινε από το πρώτο ημίχρονο με δέκα παίκτες και δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην επιθετική δεινότητα των Κροατών. Η Κροατία με αντίπαλο το Μεξικό θα διεκδικήσει το εισιτήριο για τη συνέχεια της διοργάνωσης. Στο 89΄ το Καμερούν έφτασε κοντά στο «γκολ της τιμής», αλλά η κεφαλιά του Γουεμπό σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πλετίκοσα.

n

Τα «καγκουρό» τρόμαξαν τους Ολλανδούς

Οι Ολλανδοί κατάφεραν να μετατρέψουν σε ντέρμπι τον αγώνα με την Αυστραλία. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ και τελικά χρειάστηκε να κάνουν ανατροπή για να επικρατήσουν των Socceroos με 3-2 στο «Μπέιρα Ρίο» του Πόρτο Αλέγκρε. Η ομάδα του Έλληνα ομογενή τεχνικού Άγγελου Ποστέκογλου έφερε σε πολύ δύσκολη τους «οράνιε», που απόψε κατέγραψαν την πρώτη νίκη στην ιστορία τους εναντίον των «καγκουρό», αφού μέχρι σήμερα μετρούσαν μία ήττα και δύο ισοπαλίες. Ρόμπεν και Φαν Πέρσι ξεχώρισαν και πάλι από την εθνική Ολλανδίας. Οι Αυστραλοί είχαν ισοφαρίσει σε 1-1 με απίστευτο βολέ του Κέιχιλ, ένα λεπτό μετά το 0-1 και προηγήθηκαν με πέναλτι του Γέντινακ στο 54΄. Τελικά, ο Ολλανδός Ντεπάι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 68΄.