Νίκη για τον διπρόσωπο Παναθηναϊκό

Με κορυφαίο τον Παπαγιάννη επικράτησε με 98-83 της Μπάγερν

Παπαπέτρου, Παναθηναϊκός
Παπαπέτρου, Παναθηναϊκός / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Μπάγερν με 98-83 στο ΟΑΚΑ. Εντυπωσιακή απόδοση του Παπαγιάννη και του Τόμας.

Αν δει κανείς μόνο το σκορ της χθεσινής επικράτησης του Παναθηναϊκού επί της Μπάγερν (98-83), θα πιστέψει πως η ομάδα του Πιτίνο είχε ένα εύκολο βράδυ. Καμία σχέση. Οι «πράσινοι»  έκαναν τα εύκολα-δύσκολα απέναντι στη γερμανική ομάδα και στο τέλος καθάρισαν το ματς και μάλιστα με διαφορά.

Το ξεκίνημα ήταν ονειρικό για την ελληνική ομάδα, που προηγήθηκε με 19-2. Όμως οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά και σιγά-σιγά πήραν και κεφάλι στο σκορ!

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο ως τα τελευταία λεπτά όπου «μίλησε» η άμυνα του ΠΑΟ. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν πέτυχε 35 πόντους και στο διάστημα 28-38, μόλις δύο! Βοήθησε η… απουσία του Φριντέτ, καθώς υπήρχε με τον Ράις σοβαρή περιφερειακή άμυνα και η εντυπωσιακή απόδοση του Παπαγιάννη που είχε τέσσερις τάπες και πολλές ακόμη αλλοιώσεις. Κομβικός για τους νικητές ο Τόμας με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Panathinaikos Athens - FC Bayern Munich Highlights | Turkish Airlines EuroLeague, RS Round 19