Η Ισπανία στον τελικό του Μουντομπάσκετ

Χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να λυγίσει η Αυστραλία

spain-mundobasket
H Ισπανία προκρίθηκε στον τελικό του Μουντομπάσκετ © EPA/HOW HWEE YOUNG

Η Ισπανία έκαμψε την αντίσταση της Αυστραλίας και πέρασε στον τελικό του Μουντομπάσκετ.

Έπειτα από 50 αγωνιστικά λεπτά, δύο παρατάσεις δηλαδή, η Ισπανία έκαμψε την αντίσταση της Αυστραλίας και με σκορ 95-88 πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Μουντομπάσκετ, που θα γίνει την Κυριακή.

Οι Αυστραλοί είχαν προβάδισμα από το ημίχρονο, έφτασαν και στο +11, όμως οι Ισπανοί γύρισαν το ματς και το πήγαν στην παράταση (71-71). Βέβαια τόσο ο Μαρκ Γκασόλ όσο και ο Πάτι Μιλς έχασαν από μία βολή που θα μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο πρωταγωνιστές αυτή τη φορά είχαν 2/2 βολές και το ματς έληξε στο 80-80 για τη δεύτερη παράταση! Εκεί οι «φούριας ρόχας» είχαν μεγαλύτερη ψυχραιμία στην επίθεση και με τελικό σκορ 95-88 πήραν την πρόκριση για τον τελικό, αφού τα «καγκουρό» έμειναν από δυνάμεις.

Ο Μαρκ Γκασόλ έκανε ένα απίθανο παιχνίδι επιθετικά, με 33 πόντους, ενώ ο Ρούμπιο είχε 19 με 12 ασίστ. Για τους ηττημένους ο Μιλς είχε 32 πόντους και ουσιαστικά τράβηξε μόνος το κουπί, ενώ αρκετοί συμπαίκτες του δεν τράβηξαν.

Στις 3 το μεσημέρι ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ της Αργεντινής και της Γαλλίας.