Ο Τσιτσιπάς με δικά του λόγια: Δεν είχα βοήθεια από κανέναν (video)
«Στην αρχή ήταν πολύ δύσκολα»
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Στέφανος Τσιτσιπάς Στέφανος Τσιτσιπάς](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/01/23/tsitsipas.jpg)
Το ξεκίνημα της αθλητικής του πορείας θυμήθηκε σε συνέντευξή του στο Eurosport ο Στέφανος Τσιτσιπάς.
Τίτλος της συνέντευξης που δημοσιεύτηκε λίγες ώρες πριν από την αναμέτρησή του με τον Ραφαέλ Ναδάλ: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με δικά του λόγια.
Οι ερωτήσεις συγκεκριμένες, οι απαντήσεις δικές του…
- Πώς περιγράφει τον εαυτό του: «Ταπεινός, χαρούμενος και ευγενικός».
- Για το τένις στην Ελλάδα: «Είμαι πολύ περήφανος που εκπροσωπώ την Ελλάδα, μία χώρα που δεν έχει παράδοση και ελίτ αθλητές στο τένις. Προφανώς θέλω να γράψω ιστορία και να κάνω το τένις τοπ άθλημα στην πατρίδα μου».
- Το ξεκίνημα του: «Στην αρχή τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα. Δεν είχα καμία βοήθεια από την ομοσπονδία. Έπρεπε να ταξιδεύω με δικά μου έξοδα, να έχω τους δικούς μου προπονητές. Δεν ήταν καθόλου εύκολο και δυσκολευόμουν με αυτήν την κατάσταση. Τώρα όμως είμαι σε μια περίοδο της ζωής μου που τα πράγματα έχουν αλλάξει και δε χρειάζομαι καμία ομοσπονδία να με στηρίζει. Έχω την ακαδημία τένις του Μουράτογλου που με στηρίζει πολύ».
- Για τους γονείς του: «Η μητέρα μου έχει τη δική της νοοτροπία και κουλτούρα την οποία μου πέρασε. Ο πατέρας μου με έκανε πιο σοφό. Μου έδωσε γνώση για να γίνω πιο δυνατός πνευματικά και να κάνω πιο σωστά τα πράγματα. Αυτοί οι δύο άνθρωποι με τις διαφορετικές κουλτούρες με βοήθησαν πολύ να μεγαλώσω με ισορροπία».
- Σχετικά με τα ταξίδια: «Είναι κάτι που πάντα ήθελα να κάνω και το τένις μου το επιτρέπει αν και υπάρχουν μέρη που δεν έχουν τουρνουά και θέλω να τα επισκευτώ. Ελπίζω να το κάνω κάποια μέρα στις διακοπές μου».
- Για το κανάλι του στο youtube: «Δημιουργώ μόνος μου τα βίντεο και ασχολούμαι πολύ με τις κάμερες αυτήν την περίοδο. Προσπαθώ να βρω την τέλεια κάμερα που θα ταιριάξει με το ταξιδιωτικό μου vlog. Μου αρέσει πολύ και η φωτογραφία. Λατρεύω τη δημιουργία».
- Τι εύχεται κάθε χρόνο στα γενέθλια του: «Η ευχή που κάνω στα γενέθλια μου, αν και είναι μυστική θα την πω. Είναι να κερδίσω ένα γκραν σλαμ».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Με το μπαλκόνι του να έχει θέα τον Σηκουάνα
Η ιστορία του αθλήματος στην Ελλάδα, οι δυσκολίες και το τουρνουά στην καρδιά της Αθήνας
Οι ημερομηνίες που θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Στις 15:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
«Χρυσάφι» δίνει η βραζιλιάνικη ομάδα για τον Έλληνα άσο
Οι δηλώσεις πριν την αποχώρηση της Εθνικής για το Βελιγράδι
Ειδικές εκδόσεις προϊόντων με την υπογραφή της «πράσινης» ΠΑΕ
Τι είπε στην Athens Voice η Ελληνίδα επικοντίστρια λίγες ημέρες πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι
Χαμός από τους φίλους της «Ένωσης» στην άφιξη του Αργεντίνου σταρ
Η δημόσια τηλεόραση θα καλύψει 900 ώρες ζωντανής μετάδοσης για την 33η Ολυμπιάδα
Η ιστορία πίσω από τον αποκλεισμό της από την Ολυμπιακή αποστολή της Ιαπωνίας
Έμπρακτη στήριξη 11 αθλητριών και αθλητών μας που θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, στο πλαίσιο του προγράμματος «Φροντίζω για τον Αθλητισμό»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.