Η ΑΕΚ μπορούσε να πάρει ένα χαμένο ματς

Ηττήθηκε με 3-2 από την Μπενφίκα

Μία στιγμή, μία φάση μπορεί να κρίνει τα πάντα στο ποδόσφαιρο. Μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό κρίθηκε ουσιαστικά το παιχνίδι της ΑΕΚ με την Μπενφίκα. Ο Βίκτωρ Κλωναρίδης βρέθηκε στο 73' σε ένα απίθανο τετ α τετ με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο. Αντί να πασάρει στον αφύλακτο Γιακουμάκη, εκτέλεσε μόνος του, αλλά ο ΄Έλληνας τερματοφύλακας των Πορτογάλων με μια απίθανη επέμβαση αποσόβησε το 3-2. Ακριβώς στην επόμενη φάση, οι φιλοξενούμενοι έκαναν αυτοί το 3-2 με ένα μακρινό σουτ του Σεμέδο, που έμοιαζε ισχνό και αδιάφορο, αλλά τελικά κατέληξε στα δίχτυα.

Έτσι, η ΑΕΚ αντί να πάρει μια νίκη που θα την έβαζε στο κόλπο, υπέστη δεύτερη σερί ήττα και την αφήνει χωρίς πόντο στον όμιλο. Η ομάδα του Ουζουνίδη έκανε κάκιστο ξεκίνημα στο ΟΑΚΑ, δεχόμενη δύο γκολ στα πρώτα 15 λεπτά. Παρά την ψυχρολουσία, όλα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου η Μπενφίκα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του αμυντικού Ντίας. Με κορυφαίο τον Χουλτ και σκόρερ δύο τερμάτων τον Κλωναρίδη, η ΑΕΚ ισοφάρισε, θα μπορούσε να πάρει μια μεγάλη νίκη με ανατροπή, αλλά προδόθηκε από τις λεπτομέρειες.