Νίκησε με καλάθι του Καλάθη!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ζαλγκίρις στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης

ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Μια βραδιά που ξεκίνησε με χαμόγελα, λίγο έλειψε να μετατραπεί σε εφιάλτη για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος χρειάστηκε την παράταση και ένα νικητήριο buzzer beater του Νικ Καλάθη, για να επικρατήσει της Ζαλγκίρις Κάουνας με 94-93 (καν. διάρκεια 83-83).

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 43-23 λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου, αλλά γρήγορα είδαν τη διαφορά να εξανεμίζεται. Το ματς έγινε ντέρμπι και η ομάδα του Πασκουάλ δεν μπόρεσε να κρατήσει ούτε το +7 που βρήκε ξαφνικά στο 34ο λεπτό. Η θαυμάσια Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε προβάδισμα 78-82, αλλά πέντε πόντοι του Ρίβερς πήγαν το ματς στην παράταση.

Εκεί, οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 90-83, όμως το «τριφύλλι» με εκπληκτική άμυνα γύρισε το ματς. Ο Πάνγκος των φιλοξενούμενων σκόραρε για το 92-93 και στα εναπομείναντα 4,7 δευτερόλεπτα, ο Νικ Καλάθης διέσχισε όλο το γήπεδο και με λέι απ στην εκπνοή χάρισε μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του, που έχει ρεκόρ 13-7.

Μάλιστα, παρά τους πολύ καλούς αριθμούς του (14 π., 8 ριμπ., 9 ασίστ) ήταν πολύ άστοχος, με 2/12 σουτ, ως το τελευταίο.

Από 14 πέτυχαν οι Ντένμον, Λεκαβίτσιους, ενώ άκρως πολύτιμος ήταν ο Βουγιούκας με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.