Ήταν «άριστος μαθητής» ο Αντετοκούνμπο;
Μεγαλύτερη σημασία δεν έχει τις περισσότερες φορές ό,τι γράφει το χαρτί του απολυτηρίου
![129214-291994.jpg 129214-291994.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/129214-291994.jpg)
![366999-758911.jpg 366999-758911.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/08/07/366999-758911.jpg)
Μια και μιλάμε αυτές τις μέρες για «αριστείες» και «σημαιοφόρους», ας ρίξουμε μια ματιά στο απολυτήριο του Γιάννη Αντετοκούνμπο...
Το πήρε με 12 και 8/13 το 2009 από το 54ο Γυμνάσιο, με 20 στην Φυσική Αγωγή, 19 στην Αισθητική Αγωγή, 14 σε Πληροφορική - Αγγλικά και δεκάρια - εντεκάρια - δωδεκάρια στα υπόλοιπα μαθήματα...
Κι όμως κατάφερε όλα όσα ονειρεύεται κάθε παιδί στην ηλικία του, που καταλαβαίνει το ταλέντο του κι έχει την εξυπνάδα να το αναπτύξει και να προσπαθήσει να το κάνει επάγγελμα πέρα από πτυχία και άλλους τίτλους σπουδών.
Δεν είναι μόνο τα εκατομμύρια που κερδίζει πλέον στο NBA. Τέτοια εξέλιξη είναι σπάνια και την καταφέρνουν ελάχιστοι εκλεκτοί. Όμως από κει και πέρα οφείλουμε να τον δούμε και εκτός παρκέ.
Να σταθούμε στην συμπαθητική εικόνα που βγάζει προς τα έξω. Στα εξαιρετικά ελληνικά που μιλάει. Στην συγκροτημένη του σκέψη, αποτέλεσμα μόρφωσης πέρα και έξω από σχολικές αίθουσες. Στον σεβασμό και την άνεση που δείχνει στις επαφές του με τον κόσμο. Στο μόνιμα χαμογελαστό πρόσωπο όταν μιλάει στην κάμερα ή αντιμετωπίζει φασιστορατσιστικές επιθέσεις. Στον χαρακτήρα που καταθέτει σε στιγμές όπως εκείνη που ένας μαθητής τού ζήτησε αυτόγραφο πάνω στην ελληνική σημαία και αρνήθηκε.
Ο Αντετοκούνμπο δεν θα μπορούσε να είναι ποτέ άριστος μαθητής. Δεν διέθετε την υποδομή, δεν ήξερε την γλώσσα και οι γονείς του δεν είχαν τα χρήματα και την άνεση να τον βοηθήσουν να πάει έστω στο Λύκειο -πόσο μάλλον να κυνηγήσει πτυχία αργότερα. Περιορίστηκε στα βασικά της εκπαίδευσης. Ήταν αδύνατο να κρατήσει την σημαία στις παρελάσεις.
Ακόμη και το σύστημα της λεγόμενης οργανωμένης Πολιτείας στάθηκε ανίκανο να τον εντοπίσει και να τον αξιοποιήσει. Ο Γιάννης όσο βρισκόταν στην Ελλάδα έπαιξε μόνο στον Φιλαθλητικό της Α2. Εκεί τον βρήκαν οι σκάουτερ των Μπακς και τον πρότειναν κι εκεί πήγε να τον παρακολουθήσει προσωπικά ο ιδιοκτήτης της ομάδας πριν τον πάρει στο Μιλγουόκι: σε γήπεδο - στρούγκα την ώρα που η εξέδρα έβριζε και κορόιδευε. Καμία μεγάλη ελληνική ομάδα δεν του έδωσε σημασία μέχρι να τον δει κατευθείαν στο ΝΒΑ.
Η περίπτωση δείχνει όμως πάνω απ’ όλα στους φιλόδοξους μαθητές και φοιτητές ότι μεγαλύτερη σημασία δεν έχει τις περισσότερες φορές ό,τι γράφει το χαρτί του απολυτηρίου, αλλά η δυνατότητα του καθενός να αναδείξει τα προσόντα του και να αναδειχθεί μέσα απ’ αυτά.
Μακάρι να πάρουν όλοι το μάθημα που χρειάζονται, κοιτάζοντας τον δρόμο στον οποίο μπορεί να οδηγήσει κάποιον το «12 και 8/13» κόντρα στα στερεότυπα που θέλουν τον καθένα να κυνηγάει απλά ένα «χαρτί». Κι ας αφήσουν τους πολιτικούς να τσακώνονται για «αριστούχους» και... «κατόπιν κληρώσεως», ψάχνοντας για μια ακόμη φορά την αφορμή για τις συνήθως αστείες αντιπαραθέσεις τους...
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Με το μπαλκόνι του να έχει θέα τον Σηκουάνα
Η ιστορία του αθλήματος στην Ελλάδα, οι δυσκολίες και το τουρνουά στην καρδιά της Αθήνας
Οι ημερομηνίες που θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Στις 15:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
«Χρυσάφι» δίνει η βραζιλιάνικη ομάδα για τον Έλληνα άσο
Οι δηλώσεις πριν την αποχώρηση της Εθνικής για το Βελιγράδι
Ειδικές εκδόσεις προϊόντων με την υπογραφή της «πράσινης» ΠΑΕ
Τι είπε στην Athens Voice η Ελληνίδα επικοντίστρια λίγες ημέρες πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι
Χαμός από τους φίλους της «Ένωσης» στην άφιξη του Αργεντίνου σταρ
Η δημόσια τηλεόραση θα καλύψει 900 ώρες ζωντανής μετάδοσης για την 33η Ολυμπιάδα
Η ιστορία πίσω από τον αποκλεισμό της από την Ολυμπιακή αποστολή της Ιαπωνίας
Έμπρακτη στήριξη 11 αθλητριών και αθλητών μας που θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, στο πλαίσιο του προγράμματος «Φροντίζω για τον Αθλητισμό»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.