![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![358652-743141.jpg 358652-743141.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/06/13/358652-743141.jpg)
Με την παρακάτω φωτογραφία που τον δείχνει να... πετάει σημαδεύοντας το καλάθι των Γιουγκοσλάβων και με την φράση «σαν να έχω μπει μόλις στα αποδυτήρια», ο Νίκος Γκάλης θυμήθηκε την μέρα που η Εθνική μας είχε νικήσει την ενιαία Γιουγκοσλαβία του Ντράζεν Πέτροβιτς ανοίγοντας τον δρόμο για τη κατάκτηση του Ευρωμπάσκετ του 1987.
Ολόκληρο το κείμενο που ανήρτησε στο facebook:
«12 Ιουνίου 1987 – 12 Ιουνίου 2017.
30 Χρόνια πίσω και η Ελλάδα μας παίρνει για 1η φορά στην Ιστορία της την πρόκριση για τον Τελικό του Eurobasket, νικώντας ξανά μετά από 9 ημέρες την Ενωμένη Γιουγκοσλαβία των μετέπειτα μεγάλων αστέρων του ΝΒΑ. Ήταν μέχρι τότε η μεγαλύτερη νίκη του Ελληνικού Μπάσκετ, μια νίκη που μας έδινε το δικαίωμα να ονειρευτούμε ότι θα κατακτήσουμε το Κύπελλο. Μπορεί να έχουν όντως περάσει 30 χρόνια από εκείνο το μαγικό βράδυ, άλλα ήταν τόσο έντονα τα συναισθήματα και οι στιγμές, που νιώθω σαν να έχω μπει μόλις στα αποδυτήρια πανηγυρίζοντας αγκαλιά με τους συμπαίκτες μου και τους Έλληνες φιλάθλους αυτή τη μεγάλη πρόκριση».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Με το μπαλκόνι του να έχει θέα τον Σηκουάνα
Η ιστορία του αθλήματος στην Ελλάδα, οι δυσκολίες και το τουρνουά στην καρδιά της Αθήνας
Οι ημερομηνίες που θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Στις 15:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
«Χρυσάφι» δίνει η βραζιλιάνικη ομάδα για τον Έλληνα άσο
Οι δηλώσεις πριν την αποχώρηση της Εθνικής για το Βελιγράδι
Ειδικές εκδόσεις προϊόντων με την υπογραφή της «πράσινης» ΠΑΕ
Τι είπε στην Athens Voice η Ελληνίδα επικοντίστρια λίγες ημέρες πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι
Χαμός από τους φίλους της «Ένωσης» στην άφιξη του Αργεντίνου σταρ
Η δημόσια τηλεόραση θα καλύψει 900 ώρες ζωντανής μετάδοσης για την 33η Ολυμπιάδα
Η ιστορία πίσω από τον αποκλεισμό της από την Ολυμπιακή αποστολή της Ιαπωνίας
Έμπρακτη στήριξη 11 αθλητριών και αθλητών μας που θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, στο πλαίσιο του προγράμματος «Φροντίζω για τον Αθλητισμό»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.