Οι Σπέτσες γέμισαν με κλασικά ποδήλατα και vintage παρουσίες
Το Poseidonion Grand Hotel διοργάνωσε για 4η χρονιά το Tweed Run
![341667-710504.jpg 341667-710504.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/341667-710504.jpg)
![351675-729426.jpg 351675-729426.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/04/30/351675-729426.jpg)
Ο καθιερωμένος πλέον θεσμός του Tweed Run πραγματοποιήθηκε για 4η συνεχή χρονιά από το Poseidonion Grand Hotel των Σπετσών σε συνεργασία με το Ελληνικό Μουσείο Ποδηλάτου. Οι συμμετέχοντες ήταν πολλοί και γέμισαν το ξενοδοχείο και την Πλατεία Ποσειδωνίου με τα ποδήλατα τους και τις προσεγμένες vintage ενδυμασίες τους.
Από νωρίς το πρωί του Σαββάτου, οι συμμετέχοντες συγκεντρώθηκαν στο Poseidonion Grand Hotel με τους άνδρες να απολαμβάνουν το moustache grooming και την περιποίηση των παπουτσιών τους όσο το κομμωτήριο του ξενοδοχείου φρόντιζε για την όμορφη παρουσίαση των κυριών. Κλασικά ποδήλατα αξίας, προσεγμένες μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια εμφανίσεις και χαμόγελα μεταξύ φίλων και γνωστών πρωταγωνίστησαν στο lobby του ξενοδοχείου και την Πλατεία Ποσειδωνίου.
Η έναρξη της ανοιξιάτικης ποδηλατάδας δόθηκε παραδοσιακά με την οικογενειακή φωτογραφία στα σκαλιά του Poseidonion Grand Hotel και στη συνέχεια η πρώτη στάση πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο της Αναργυρείου και Κοργιαλενείου Σχολής Σπετσών. Οι παρευρισκόμενοι απόλαυσαν τσάι και λουκουμάδες, πλαισιωμένοι από τα επιβλητικά πεύκα και τα μεγαλοπρεπή κτίρια της Σχολής.
Στη συνέχεια, η βόλτα συνεχίστηκε με προορισμό το Παλιό Λιμάνι και στάση στο εστιατόριο “Ορλώφ” με φόντο τις χρωματικές αντιθέσεις του συννεφιασμένου Σπετσιώτικου ουρανού που εντυπωσίασαν. Στην περιοχή του Φάρου, με θέα τα καπετανόσπιτα των Σπετσών και τα νερά του Αργοσαρωνικού έλαβε χώρα το καθιερωμένο πικ νικ, με επιλογές εμπνευσμένες από τα παραδοσιακά Βρετανικά πικ νικ για τις οποίες φρόντισε ο chef του ξενοδοχείου Σταμάτης Μαρμαρινός.
Η ποδηλατάδα σφραγίστηκε με την τελευταία στάση στο Μουσείο της Μπουμπουλίνας όπου τα ποδήλατα αντίκες βραβεύτηκαν στις κατηγορίες «Κλασικά Ποδήλατα», «Ποδήλατα Πόλης», «Κούρσες» και «Καλύτερα διακοσμημένο ποδήλατο». Η απονομή πραγματοποιήθηκε στο προαύλιο χώρο του Μουσείου με τα διαγωνιζόμενα ποδήλατα παραταγμένα στον εξωτερικό χώρο της ιστορικής κατοικίας.
Αποκορύφωση του event αποτέλεσε το vintage beauty pageant που πραγματοποιήθηκε στο lobby του Poseidonion Grand Hotel με αντρικές, γυναικείες και παιδικές ενδυμασἰες να κλέβουν τις εντυπώσεις. Η Λυδία Ζάνη PR & Marketing Manager της Notos COM, η ηθοποιός Ναταλία Δραγούμη, η Κέλλυ Δεσύπρη Web Editor του Madame Figaro, ο Χάρης Ντάβλας Founder του blog In Icons We Trust, η Χρυσιάννα Ανδριοπούλου Founder του Shoprano blog και ο Παναγιώτης Γρηγορίου, ιδιοκτήτης του 1900 The Barber Shop αποτέλεσαν την κριτική επιτροπή που αξιολόγησε τις συμμετοχές.
Οι συμμετέχοντες διακρίθηκαν στις κατηγορίες «Καλύτερη Ενδυμασία Ανδρών», «Καλύτερη Ενδυμασία Γυναικών», «Καλύτερη Ομαδική Συμμετοχή», «Καλύτερο Μουστάκι», και «Νεότερος» - «Νεότερη» για τις παιδικές συμμετοχές. Οι βραβεύσεις ολοκληρώθηκαν με την απονομή τιμητικής πλακέτας στις Αρχές του τόπου καθώς και στο Ελληνικό Μουσείο Ποδηλάτου αποτίοντας φόρο τιμής στον ιδρυτή του Ιωάννη Σινάνογλου για την προσφορά του στον χώρο του ποδηλάτου. Η βραδιά συνεχίστηκε στο lobby του Poseidonion Grand Hotel με cocktails υπό τους ήχους rock και swing από τους Johnny Vavouras & The Cadillacs.
Ο Αντώνης Βορδώνης, Διευθύνων Σύμβουλος του Poseidonion Grand Hotel, δήλωσε: «Το 4ο Tweed Run ήρθε για να επιβεβαιώσει ότι μιλάμε πλέον για ένα θεσμό που έχει καθιερωθεί στο νησί των Σπετσών. Κάθε χρόνο από την πρώτη χρονιά αντιλαμβανόμαστε πόσο το αγκαλιάζει ο κόσμος του νησιού αλλά και οι επισκέπτες από την υπόλοιπη χώρα δίνοντας μας έτσι το έναυσμα για ακόμα περισσότερες πρωτοβουλίες που προάγουν την ψυχαγωγία και την ευχαρίστηση με γνώμονα την ανάδειξη του προορισμού των Σπετσών. Εκδηλώσεις όπως το Tweed Run συνάδουν αρμονικά με τον χαρακτήρα του Ποσειδωνίου αλλά και του τόπου, με την φύση και την αρχιτεκτονική του, αλλά πάνω από όλα με τις αξίες του όπως είναι η ευγένεια και αρχοντιά των ανθρώπων του, αξίες και ήθη που προωθούνται μέσα από τέτοιες εκδηλώσεις.»
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ιστορία του αθλήματος στην Ελλάδα, οι δυσκολίες και το τουρνουά στην καρδιά της Αθήνας
Οι ημερομηνίες που θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Στις 15:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
«Χρυσάφι» δίνει η βραζιλιάνικη ομάδα για τον Έλληνα άσο
Οι δηλώσεις πριν την αποχώρηση της Εθνικής για το Βελιγράδι
Ειδικές εκδόσεις προϊόντων με την υπογραφή της «πράσινης» ΠΑΕ
Τι είπε στην Athens Voice η Ελληνίδα επικοντίστρια λίγες ημέρες πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι
Χαμός από τους φίλους της «Ένωσης» στην άφιξη του Αργεντίνου σταρ
Η δημόσια τηλεόραση θα καλύψει 900 ώρες ζωντανής μετάδοσης για την 33η Ολυμπιάδα
Η ιστορία πίσω από τον αποκλεισμό της από την Ολυμπιακή αποστολή της Ιαπωνίας
Έμπρακτη στήριξη 11 αθλητριών και αθλητών μας που θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, στο πλαίσιο του προγράμματος «Φροντίζω για τον Αθλητισμό»
Ο τερματοφύλακας της Εθνικής ομάδας πόλο ανδρών μιλάει για την προετοιμασία, τα όνειρα και τους στόχους του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.