ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-3, ματσάρα στο ΟΑΚΑ

Τεράστια νίκη για τους «πράσινους» με ηγέτη τον Μπεργκ (video)

ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, λίγο έλειψε να μοιραστούν και τους βαθμούς, ώσπου στο 89' ο Μάρκους Μπεργκ «χτύπησε» όπως μόνο αυτός ξέρει και χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους με 3-2.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο το «τριφύλλι» στο γήπεδο. Σκόραρε με Κλωναρίδη-Μπεργκ και θα μπορούσε να καθαρίσει το παιχνίδι, αν ο Βιγιαφάνιες δεν έχανε μεγάλες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος, πάλι μια ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο, αλλά αυτή ήταν η ΑΕΚ. Με κορυφαίο τον Χριστοδουλόπουλο, που μπήκε αλλαγή, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Λάζαρος μείωσε με (ανύπαρκτο) πέναλτι και έβγαλε την ασίστ για το 2-2 του Πέκχαρτ.

Προς το τέλος, και οι δύο αντίπαλοι πάλεψαν για τη νίκη, αλλά ο Παναθηναϊκός την κατέκτησε με γκολ του Μπεργκ, στην πρώτη τους τελική στο δεύτερο ημίχρονο!

Οι νικητές αγκάλιασαν ουσιαστικά την είσοδο στα πλέι οφ, ενώ η ΑΕΚ κινδυνεύει από Ξάνθη-Πλατανιά (έχει δύο βαθμούς παραπάνω) και την Πέμπτη πηγαίνει για ματς-τελικό στα Χανιά!