Η τελευταία εικόνα παγωμένη στο μυαλό μας
Ο Φέντερερ συνειδητοποίησε πως έφτασε στο τέλος. Δεν έχει άλλο και το ξέρει
![129214-291994.jpg 129214-291994.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/129214-291994.jpg)
![338771-704542.jpg 338771-704542.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/01/30/338771-704542.jpg)
Πράγματι, το τένις είναι σκληρό και άδικο σπορ. Ίσως το ίδιο σκληρό με την πυγμαχία. Είσαι ολομόναχος απέναντι στον αντίπαλο, χωρίς να περιμένεις βοήθεια από πουθενά κι όσο κρατήσει. Και φυσικά είναι πιο άδικο από το ποδόσφαιρο αφού, όπως είπε κι ο Ρότζερ Φέντερερ λίγο μετά την απονομή, «εδώ δεν έχει ισοπαλία» για να μπορέσεις να μοιραστείς το τρόπαιο με τον Ράφα Ναδάλ ή οποιονδήποτε άλλο καταλαβαίνεις ότι είναι ισάξιός σου. Πολλές φορές το παιχνίδι μοιάζει κορώνα-γράμματα: ο ένας φεύγει θριαμβευτής, ο άλλος όχι χαμένος αλλά παραπονεμένος».
Όσοι καρφωθήκαμε για περίπου τέσσερις ώρες μπροστά στην τηλεόραση την Κυριακή το πρωί και είδαμε τον τελικό του Αυστραλιανού, καταλάβαμε πως ειδικά σε αυτό το ματς, τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Να βρίσκεσαι π.χ. στο match point και να βλέπεις από το βίντεο ότι η μπάλα χτύπησε στην γραμμή −άρα είναι «μέσα»− ενώ ξέρεις πως λίγα χιλιοστά πιο πέρα θα ήταν «έξω» με κίνδυνο να αλλάξουν ίσως τα πάντα.
Όμως οι περισσότεροι στάθηκαν στο μετά και στο κλάμα του νικητή. Ήταν η στιγμή που ο ίδιος ο Φέντερερ συνειδητοποιούσε πως έφτασε στο τέλος. Δεν έχει άλλο και το ξέρει. Μπορεί να διψά για συνέχεια και για άλλες μεγάλες στιγμές, μπορεί να ελπίζει πως θα αρπάξει μια ακόμη ευκαιρία αν και όταν του δοθεί, αλλά ταυτόχρονα βλέπει τα νιάτα που έρχονται πίσω του και καταλαβαίνει πως «ως εδώ ήταν». Στα 35 του είναι, πλέον, μια λαμπρή ιστορία.
Και επειδή προνόμιο των πραγματικά μεγάλων είναι να ξέρουν πότε φεύγουν, εκείνο που μας χάρισε σαν τελευταία εντύπωση είναι το κλάμα που μπερδεύτηκε κάποια στιγμή με το γέλιο του. Γι' αυτό παγώσαμε εκεί την τηλεοπτική εικόνα στο μυαλό μας και θα την κρατάμε για χρόνια.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Με το μπαλκόνι του να έχει θέα τον Σηκουάνα
Η ιστορία του αθλήματος στην Ελλάδα, οι δυσκολίες και το τουρνουά στην καρδιά της Αθήνας
Οι ημερομηνίες που θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Πότε θα διεξαχθούν οι αγώνες
Στις 15:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
Στις 13:00 η κλήρωση
«Χρυσάφι» δίνει η βραζιλιάνικη ομάδα για τον Έλληνα άσο
Οι δηλώσεις πριν την αποχώρηση της Εθνικής για το Βελιγράδι
Ειδικές εκδόσεις προϊόντων με την υπογραφή της «πράσινης» ΠΑΕ
Τι είπε στην Athens Voice η Ελληνίδα επικοντίστρια λίγες ημέρες πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι
Χαμός από τους φίλους της «Ένωσης» στην άφιξη του Αργεντίνου σταρ
Η δημόσια τηλεόραση θα καλύψει 900 ώρες ζωντανής μετάδοσης για την 33η Ολυμπιάδα
Η ιστορία πίσω από τον αποκλεισμό της από την Ολυμπιακή αποστολή της Ιαπωνίας
Έμπρακτη στήριξη 11 αθλητριών και αθλητών μας που θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, στο πλαίσιο του προγράμματος «Φροντίζω για τον Αθλητισμό»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.