Η Λίβερπουλ νίκησε τη Μάντσεστερ Σίτι στο μεγάλο ντέρμπι της Premier League

Συνεχίζει το εκπληκτικό σερί της η πρωτοπόρος Τσέλσι

Μία κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ στο 8ο λεπτό ήταν αρκετή για να κρίνει το μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Premier League. Χάρη στο γκολ του Ολλανδού μέσου, η Λίβερπουλ επικράτησε στο «Άνφιλντ» 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι, παρέμεινε στη δεύτερη θέση της κατάταξης και κυνηγάει πλέον την πρωτοπόρο και ασταμάτητη Τσέλσι, τη στιγμή που οι «σίτιζενς» έμειναν στο -10 από την κορυφή. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο β΄ μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κλασική ευκαιρία.

Νωρίτερα, αν και ισοφαρίστηκε δύο φορές από τη Στόουκ, η Τσέλσι συνέχισε το εκπληκτικό της σερί στην Premier League, πανηγυρίζοντας τη 13η συνεχόμενη νίκη της. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε επικράτησε 4-2 στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Στα αξιοσημείωτα της αγωνιστικής, η νίκη «θρίλερ» για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που επικράτησε 2-1 της Μίντλεσμπρο στο «Ολντ Τράφορντ», αν και έχανε 1-0 ως το 85΄.