Bird Box Challenge: Το Netflix ένιωσε την ανάγκη να βγάλει ανακοίνωση πριν χτυπήσει κάποιος σοβαρά
Η ηλιθιότητα παραμένει ανίκητη και το 2019
![42700073_562246877585728_3324353125745164288_n.jpg 42700073_562246877585728_3324353125745164288_n.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/42700073_562246877585728_3324353125745164288_n.jpg)
![2019-01-02-image-24.jpg 2019-01-02-image-24.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/01/03/2019-01-02-image-24.jpg)
Ο Έλον Μασκ είχε πει σε μια συνέντευξή του ότι «είμαστε το πρώτο είδος ικανό για αυτοκαταστροφή» και το ίντερνετ βάλθηκε να αποδείξει ότι έχει δίκιο. Πρώτα ήρθε το #bluewhalechallenge που ήθελε εφήβους και πιτσιρίκια να αυτοτραυματίζονται, μερικές φορές με θανάσιμες συνέπειες. Μετά ήρθε το #kikichallenge που προκαλούσε ανθρώπους να κατεβαίνουν από ένα αυτοκίνητο που κινείται και να χορεύουν στη μέση του δρόμου. Κάποια στιγμή έπαιξε και το #TidePodChallenge όπου κόσμος αυτοδηλητηριαζόταν για μερικά like στα social media. Ε, θα αφήναμε το 2019 χωρίς κάποια ηλιθιότητα που να βάζει σε κίνδυνο τη ζωή μας; Υποδεχθείτε λοιπόν το #BirdBoxChallenge.
Η νέα βλακώδης πρόκληση του διαδικτύου θέλει να περπατάς, να οδηγείς ή να κάνεις πράγματα της καθημερινότητάς σου με τα μάτια κλειστά και είναι εμπνευσμένη από το καινούργιο θρίλερ του Netflix «Bird Box», στο οποίο πρωταγωνιστεί η Σάντρα Μπούλοκ. Ο χαρακτήρας της και δύο παιδιά μαζί της αναγκάζονται να ξεκινήσουν ένα ταξίδι με τα μάτια δεμένα με μαντήλι, προκειμένου να αποφύγουν ένα είδος περίεργου πλάσματος που υποχρεώνει τους ανθρώπους να αυτοκτονήσουν μόλις το αντικρίσουν.
![netflix-bird-box-challenge-2-5c2db8a3f05d0_700.jpg netflix-bird-box-challenge-2-5c2db8a3f05d0_700.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/netflix-bird-box-challenge-2-5c2db8a3f05d0_700.jpg)
Η ταινία είχε μεγάλη επιτυχία, τόσο μεγάλη που την είδαν 45 εκατομμύρια χρήστες την πρώτη εβδομάδα. Πρώτα άρχισαν τα memes, μετά τα tweets και αυτό που ξεκίνησε ως χαβαλές με μερικούς τύπους να κοπανάνε σε έπιπλα του σπιτιού έχοντας δεμένα τα μάτια τους, γρήγορα κλιμακώθηκε σε ιντερνετική πρόκληση με ανθρώπους να κυκλοφορούν στα τυφλά έξω στο δρόμο ή να οδηγούν, θέτοντας σε κίνδυνο τη δική τους ζωή ή των άλλων.
Only in NY #BirdBox #BirdBoxChallenge @NigelDPresents pic.twitter.com/VPemHPdovu
— Tommy (@THOMAS_RE89) December 25, 2018
Το Netflix λοιπόν, βλέποντας την δημοτικότητα του challenge, ένιωσε την ανάγκη να βγάλει μια ανακοίνωση υπενθυμίζοντας στους ανθρώπους ότι πρόκειται για ένα επικίνδυνο παιχνίδι και θα πρέπει να προσέχουν να μην τραυματιστούν. Για την ακρίβεια έγραψε: «Δεν το πιστεύω ότι πρέπει να το πω αυτό, αλλά: ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ BIRD BOX CHALLENGE. Δεν γνωρίζουμε πώς ξεκίνησε, και εκτιμούμε την αγάπη που δείχνετε, αλλά το Αγόρι και το Κορίτσι έχουν μόνο μία ευχή για το 2019 και αυτή είναι να μην καταλήξετε σε κάποιο νοσοκομείο εξαιτίας των memes».
![1080525103593512962-png_700.jpg 1080525103593512962-png_700.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/1080525103593512962-png_700.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Tι μπορεί να πάει λάθος;
Άλλες υποψήφιες κωμωδίες ήταν το «Abbott Elementary» του ABC
Ο πρώτος κύκλος ήταν αν μη τι άλλο εντυπωσιακός. Ο δεύτερος;
Θα προβληθεί από το Prime Video - Ο Τζάαλεν Μπεστ θα ενσαρκώσει τον θρυλικό πυγμάχο
Πρεμιέρα τον Σεπτέμβριο από το Disney+ - Η Κάθριν Χαν στον πρωταγωνιστικό ρόλο
Θα ξεκινήσει να προβάλλεται στο BBC στις 15 Ιουλίου
Τηλεοπτικές σειρές που κέρδισαν τους τηλεθεατές με την ατμόσφαιρα και την ανατρεπτική και αγωνιώδη πλοκή
Η πρωτότυπη προσέγγιση που κερδίζει τις εντυπώσεις
Η ημερομηνίες κυκλοφορίας των τριών μερών της σεζόν
Δεν είναι ωστόσο, γνωστό ακόμα πότε θα κάνει πρεμιέρα ο δεύτερος κύκλος
Τι θα δούμε στην πλατφόρμα του Netflix τον δεύτερο μήνα του καλοκαιριού
Η Αθήνα μετατράπηκε σε Kabul για τα γυρίσματα νέας διεθνής σειράς. Μιλήσαμε με τη Charlotte Ortiz και τη Φαίη Τσιτσιπή για να μάθουμε περισσότερα
Το κόλπο που δημοσιεύτηκε στα social media
Οι δυσκολίες του είχαν αναφερθεί και στο παρελθόν
Η δημιουργία φιλοξενείται σε τοίχο της Θεσσαλονίκης
Για την εξαιρετική σκηνοθεσία, την καθηλωτική ερμηνεία, την παρουσίαση ιστορικού γεγονότος ή την ανάδειξη κοινωνικών ζητημάτων
Τις αγαπημένες του στιγμές από το νησί του Ιονίου μοιράστηκε ο Χριστόφορος Παπακαλιάτης
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.