Μία παράσταση με πρωταγωνιστές τους επιβάτες του «550» στο Faust
Αν βλέπαμε πίσω από τις συμπεριφορές των συνεπιβατών μας στα λεωφορεία
Ο Σταμάτης Πακάκης υπογράφει το κείμενο και την σκηνοθεσία της θεατρικής παράστασης «550» στο Θέατρο Faust
Ενδοοικογενειακή βία, εθισμοί, ομοφοβία, ρατσισμός, σεξισμός, χονδροφοβία, σχολικός εκφοβισμός. Αυτά είναι μόνο κάποια από τα πράγματα που διαφορετικοί άνθρωποι μπορεί να κουβαλάνε από το σπίτι τους, το παρελθόν τους και τη ζωή τους γενικότερα.
Ποιο είναι, λοιπόν, ένα μέρος που όλοι αυτοί οι διαφορετικοί άνθρωποι με τα διαφορετικά τους φορτία μπορεί να βρεθούν μαζί συγκεντρωμένοι; Το πιο σύνηθες είναι σίγουρα ένα λεωφορείο, ένα λεωφορείο όπως το 550, που ακολουθεί τη διαδρομή Παλαιό Φάληρο – Κηφισιά και που κάθε μέρα «βλέπει» τις πιο κωμικές καταστάσεις – αποτέλεσμα του μωσαϊκού της κοινωνίας μας και γι’ αυτό αποτελεί και τον πρωταγωνιστή της ομώνυμής του παράστασης, που θα βρεθεί στο Θέατρο Faust.
Γιατί, όμως, συγκεκριμένα το 550 και όχι κάποιο άλλο λεωφορείο; Πολύ απλά γιατί αυτό είναι το λεωφορείο που χρησιμοποιεί ο συγγραφέας και σκηνοθέτης της παράστασης, Σταμάτης Πακάκης, και του οποίου τους επιβάτες έχει ζήσει.
Η κοινωνική αυτή κωμωδία, που ακολουθεί την περσινή επιτυχία του δημιουργού «ΜΑΝΑ», θα έρθει στις 9 Οκτωβρίου ώστε να μας βοηθήσει να ανακαλύψουμε τι θα μπορούσε να συμβεί αν αρχίζαμε να παρατηρούμε και να αποκωδικοποιούμε τα ερεθίσματα που μας περιβάλλουν στα μέσα μαζικής μεταφοράς, αν βλέπαμε πίσω από τις συμπεριφορές των διπλανών μας και αν προσπαθούσαμε να μπούμε στη θέση τους έστω και ελάχιστα.
Ο ίδιος ο Σταμάτης Πακάκης αναφέρει για το έργο του: «Το «550» είναι μια κοινωνική κωμωδία που προέκυψε ως ανάγκη παρουσίασης της πραγματικότητας που βιώνω ως επιβάτης του συγκεκριμένου λεωφορείου. Αρχή ήταν τα δημοσιεύματά μου στα social media, σχολιάζοντας με αιχμηρό χιούμορ, τα όσα έβλεπα στα μέσα μαζικής μεταφοράς και κυρίως στο 550 το οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά.
Το «550» είναι ένα θεατρικό έργο με χορογραφίες και τραγούδια. Επιβάτες του, κυρίως οκτώ ήρωες που ο καθένας μέσα από κωμικά γεγονότα μας παρουσιάζει τον δικό του σκοτεινό κόσμο. Παρουσιάζονται αστεία περιστατικά, που έχουμε όλοι μας συναντήσει, μέχρι τραγικά ξεσπάσματα κρυφών φοβιών.
Σημαντική παρουσία στην παράσταση έχει ο Αόρατος Ροζ Μονόκερος και ό, τι αυτός συμβολίζει. Επιβάτες του «550» είναι: ο αφηγητής, η αναρχική φοιτήτρια, η οροθετική σκιτσογράφος, ο παρενδυτικός, ο εθνικιστής ψυκτικός, η θεούσα, η πληθωρική ηθοποιός και ο «μαϊντανός». Ο καθένας ζει ένα προσωπικό δράμα, εξάλλου το πρόβλημα μας είναι το σημαντικότερο για τον μικρόκοσμό μας.
Στόχος του έργου: Να έρθουμε αντιμέτωποι με κωμικοτραγικά γεγονότα που συμβαίνουν καθημερινά δίπλα μας και συνήθως τα προσπερνάμε…».
Στη σκηνή βλέπουμε την Κωνσταντίνα Αλεξανδράτου, τη Φαίη Βέβη, τον Αλέξανδρο Ζουριδάκη, την Ειρήνη Μελά, τον Σταμάτη Πακάκη, τη Φανή Παλιούρα, τον Βλάση Πασιούδη και τον Βασίλη Φακανά.
Δείτε το τρέιλερ της παράστασης
Περισσότερες πληροφορίες στο Guide της Athens Voice
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Καθώς η «Amalia Melancholia» έρχεται στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, η συγγραφέας του βιβλίου «Ο κήπος της Αμαλίας» (εκδόσεις Πατάκη) γράφει για τη «βασίλισσα των φοινίκων»
Τι κάνουν ο βραβευμένος σεναριογράφος και η καταξιωμένη ηθοποιός στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής; Τους ζητήσαμε να αποκωδικοποιήσουν τις «Ετυμολογίες», αυτή τη διαφορετική παράσταση-«ημερίδα»
Ένας τετράποδος ντετέκτιβ αναλαμβάνει να εξιχνιάσει τη δολοφονία ενός άλλου σκύλου. Η βία και η μη απόδοση δικαιοσύνης βρίσκονται στο επίκεντρο της νέας παράστασης του γνωστού σκηνοθέτη
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.