- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
Το ιταλικό κοινό χειροκροτά το «Ύψωμα 731»
«Αφιερώνουμε την παράσταση στην μνήμη των Ιταλών και Ελλήνων στρατιωτών που έχασαν την ζωή τους στο Ύψωμα 731»
![foto_1.jpg foto_1.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/foto_1_0.jpg)
![cover-ypsoma.jpg cover-ypsoma.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/07/29/cover-ypsoma.jpg)
Η θεατρική παράσταση «Ύψωμα 731» των Άρη Μπινιάρη βρέθηκε στο φεστιβάλ Mittelfest της βόρειας Ιταλίας
«Μία παράσταση-ύμνος ενάντια στη βία και την ισχύ των όπλων». Έτσι, χαρακτήρισε η Anna Bandettini της εφημερίδας La Republica το «Ύψωμα 731» που ταξίδεψε από την Αθήνα στο φεστιβάλ Mittelfest της βόρειας Ιταλίας.
![mf19_collina731_165_lda.jpg mf19_collina731_165_lda.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mf19_collina731_165_lda.jpg)
Το έργο, του οποίου το κείμενο υπογράφεται από τον σκηνοθέτη και ηθοποιό Άρη Μπινιάρη, μας μεταφέρει στο 1941 και στο Ύψωμα 731, όπου ο ολιγάριθμος ελληνικός στρατός συνέτριψε τα ιταλικά στρατεύματα του Μουσολίνι. Πρόκειται για μία θεματική που θα περίμενε κανείς ότι δεν θα είχε μεγάλη ίσως αποδοχή από το ιταλικό κοινό, ότι θα ξυπνήσει αμυντικές του τάσεις και θα το βρει σε άρνηση.
Ωστόσο, δεν συνέβη αυτό. Από την πρώτη στιγμή, σύμφωνα με τους συντελεστές, φάνηκε ότι οι Ιταλοί από την εναρκτήρια φράση «Αφιερώνουμε την παράσταση στην μνήμη των Ιταλών και Ελλήνων στρατιωτών που έχασαν την ζωή τους στο Ύψωμα 731» ήταν έτοιμοι να ακούσουν και να συμμετάσχουν στην πανανθρώπινη αγωνία για τη φρίκη του πολέμου και την υποχρέωση να παλεύεις για την ελευθερία.
![mf19_collina731_161_lda.jpg mf19_collina731_161_lda.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mf19_collina731_161_lda.jpg)
Για 60 λεπτά στην καθολική εκκλησία του Αγίου Φραγκίσκου, συντελεστές και κοινό μοιάζει να ένωσαν κατά έναν τρόπο τις δυνάμεις τους, ώστε να αντιπαρατεθούν σε οτιδήποτε αρνείται τη ζωή. Οι πρώτοι, μάλιστα, σχολιάζουν: «Όταν η παράσταση ολοκληρώθηκε, οι Ιταλοί χειροκρότησαν όρθιοι και για ώρα, στα ματωμένα βάραθρα του Υψώματος 731. Τους ευγνωμονούμε γι’ αυτό. Μα πιο πολύ τους ευγνωμονούμε γιατί μας θύμισαν μια σπουδαία ψυχική λειτουργία, αυτή της διορθωτικής συναισθηματικής εμπειρίας, που επουλώνει ένα παλιό τραύμα. Έτσι, τουλάχιστον, ερμηνεύουμε, το γεγονός πως μας κάλεσαν στην πατρίδα τους, 80 χρόνια μετά την απόπειρα του Μουσολίνι να εισβάλλει στην Ελλάδα, να αφηγηθούμε τα δεινά του πολέμου, την αξιοσύνη και τον ηρωισμό των Ελλήνων στρατιωτών αλλά και να τιμήσουμε τη μνήμη των Ιταλών που χάθηκαν άδοξα στο όνομα ενός φαύλου ολοκληρωτισμού».
Η παράσταση, η οποία πραγματοποιήθηκε στις 14 Ιουλίου στο Cividale του Friuli, θα συνεχίσει την πορεία της και μετά το Mittelfest, στο Διεθνές Φεστιβάλ Άνδρου στις 3 Αυγούστου και στο Φεστιβάλ Δημητρίων Θεσσαλονίκης στις 12 και 13 Οκτωβρίου, ενώ από τις 14 Οκτωβρίου μέχρι και τις 12 Νοεμβρίου θα βρεθεί στο θέατρο Πορεία για 10 τελευταίες παραστάσεις.
Δείτε το τρέιλερ της παράστασης εδώ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Καθώς η «Amalia Melancholia» έρχεται στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, η συγγραφέας του βιβλίου «Ο κήπος της Αμαλίας» (εκδόσεις Πατάκη) γράφει για τη «βασίλισσα των φοινίκων»
Τι κάνουν ο βραβευμένος σεναριογράφος και η καταξιωμένη ηθοποιός στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής; Τους ζητήσαμε να αποκωδικοποιήσουν τις «Ετυμολογίες», αυτή τη διαφορετική παράσταση-«ημερίδα»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.