Ο Γιάννης Αδαμάκης φέρνει τη νύχτα στη Γκαλερί Ζουμπουλάκη με τα «Nocturnes»
Η νέα ατομική έκθεση του καλλιτέχνη περιγράφει έναν κόσμο στο μεταίχμιο
![g-dau-ta-st-a-ep-st-u-2013-120-160-a-se-u-sau-.sml_.jpg g-dau-ta-st-a-ep-st-u-2013-120-160-a-se-u-sau-.sml_.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/02/06/g-dau-ta-st-a-ep-st-u-2013-120-160-a-se-u-sau-.sml_.jpg)
«Ξύπνησα πρωί, όπως όλα τα τελευταία πρωινά με ένα παράξενο βάρος, με μια απέραντη-ασυγχώρητη αβουλία. Δεν θέλω να σηκωθώ. Κι όμως αρκεί μια κίνηση. Να πιαστώ απ’ το μπρούτζινο κεφαλάρι. Να βάλω δύναμη στο δεξί. Έλα όμως που διστάζω να αντιμετωπίσω τη μέρα. Έλα που δεν βρίσκω το κουράγιο. Σηκώνομαι με το ζόρι. Βγαίνω να περπατήσω στο πάρκο. Τα ίδια πάλι χθες. Ψάχνω κάποιον να του ζητήσω συγνώμη. Όπως εκείνο το πρωινό στη Χαριλάου Τρικούπη. Όπως τότε με τη "Μέριλιν" στο "Διαχρονικό".
Κάποτε σ’ όλα αυτά υπήρχε μια μαγεία. Ένα παράξενο πάθος. Μια γλυκιά ανατριχίλα.
Ερωτευόμουν τον εαυτό μου. Έπινα. Ξεπερνούσα τη φυσική μου αδεξιότητα. Γινόμουν ετοιμόλογος, γοητευτικός.
Θυμάμαι μια νύχτα. Κάποια απ’ όλες εκείνες τις μεθυσμένες νύχτες, να γυρίζω πάνω-κάτω την 3ης Σεπτεμβρίου. Να ψάχνω δεξιά κι αριστερά. Πάνω-κάτω την 3ης Σεπτεμβρίου. Θαμπά τα φώτα. Καντήλια πίσω απ’ τις γρίλιες. Στις βιτρίνες οι κούκλες ακίνητες -τα ρούχα ατσαλάκωτα. Κι εγώ γυρίζω πάνω-κάτω. Δεν έχει τέλος αυτή η αγωνία.
Βουίζουν τ’ αυτιά μου απ’ την ένταση της μουσικής. Βγαίνω στο δρόμο. Για λίγο κρυώνω. Νομίζω πως πεινάω. Τα αυτοκίνητα κορνάρουν. Ακούω φωνές. Γυρίζω πίσω. Ανεβαίνω τις σκάλες. "Δεν θα μου τηλεφωνήσεις", μου είπε.
Αισθάνομαι κάποιον πίσω μου. Δεν μου μιλά. Δεν με μαλώνει. Νιώθω μόνο την αναπνοή του. Φοβάμαι να κοιτάξω.
Βρέχει. Όλη τη νύχτα θα βρέχει. Γυρίζω πλευρό. Τι όνειρο κι αυτό;
Δες το σαν μια παρέα βρε αδελφέ.
Κάποια στιγμή θέλω να τον γνωρίσω. Να μιλήσουμε. Να του πω-να μου πει. Να του δείξω τη νύχτα μου. Να απολογηθώ για τη ζωή μου. Κι έπειτα αν θέλει ας γίνει επικριτικός-αυστηρός. Ας μου πει πως έκανα λάθος.»
Η νέα ενότητα έργων του Γιάννη Αδαμάκη –ιδιαιτέρως προσωπική– περιγράφει έναν κόσμο στο μεταίχμιο. “Nocturnes”, δηλαδή «Νυχτερινά» έργα· λόγω απεικόνισης νυχτερινών θεμάτων και χώρων, αλλά «νυχτερινά» και λόγω της σύνδεσής τους με τον κόσμο των ονείρων, έναν χώρο φαντασιακό, υποσυνείδητο· αλλά και πεδίο εκδήλωσης ενδόμυχων σκέψεων και επιθυμιών, απογοητεύσεων και προσδοκιών. Ο καλλιτέχνης καλεί τον θεατή να ανασύρει τις δικές του ενδόμυχες σκέψεις, ν’ αναζητήσει τις δικές του παράλληλες ιστορίες, καθώς πλανάται στον κόσμο των έργων. Θα παρουσιαστούν 20 έργα, ακρυλικά σε καμβά.
![g-dau-_-te-3_2018_100-120-e-_a-se-u-sau-zg.jpg g-dau-_-te-3_2018_100-120-e-_a-se-u-sau-zg.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/g-dau-_-te-3_2018_100-120-e-_a-se-u-sau-zg.jpg)
![g-dau-te-6-2019-100-90-e-.-a-se-u-sau-.jpg g-dau-te-6-2019-100-90-e-.-a-se-u-sau-.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/g-dau-te-6-2019-100-90-e-.-a-se-u-sau-.jpg)
Η Athens Voice είναι χορηγός επικοινωνίας.
Info: 14 Φεβρουαρίου - 16 Μαρτίου 2019, Γκαλερί Ζουμπουλάκη (Πλ. Κολωνακίου 20). Δείτε περισσότερες πληροφορίες για την έκθεση στο Guide της Athens Voice
Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα:
Ο Γιάννης Αδαμάκης γεννήθηκε το 1959 στον Πειραιά. Έχει παρουσιάσει τη δουλειά του σε 32 ατομικές και πολλές ομαδικές εκθέσεις σε Ελλάδα, Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Κύπρο, Πολωνία, Ρωσία και Τουρκία, ανάμεσα στις οποίες οι διεθνείς Art fairs: “Αrt Athina” (Αθήνα), “Art Jonction” (Νίκαια, Γαλλία), “Lineart” (Γάνδη, Βέλγιο) και “Art Paris” (Παρίσι, Γαλλία) και “Art Thessaloni” (Θεσσαλονίκη). Έχει επίσης συμμετάσχει σε τρεις διεθνείς εικαστικές συναντήσεις: στο Τσερεποβέτς (Ρωσία), στο Μπίλεφελντ (Γερμανία) και στο Κουσάντασι (Τουρκία). Η τελευταία του ατομική στην Αθήνα πραγματοποιήθηκε στη Γκαλερί «Ζουμπουλάκη το 2013. Κείμενα του έχoυν δημοσιευτεί σε περιοδικά, εφημερίδες και εικαστικούς καταλόγους. Ζει και εργάζεται στην Αθήνα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Και ακόμα, «Οικολογίες της φροντίδας» στο State of Concept, Alberto Maggini στο space52
Όσα ετοιμάζουν οι Φίλιππος Τσιτσόπουλος, Μπάμπης Βενετόπουλος, Χριστίνα Μήτρεντσε, Πάνος Χαραλάμπους και Lily Consuelo Saporta Tagiuri στο τριήμερο δράσεων που ενορχηστρώνει ο Νίκος Διαμαντής
Ο Μανώλης Δασκαλάκης-Λεμός στη νέα CAN Gallery, «Τόπος υπερκόσμιων συρράξεων» στον Συνοικισμό Χαλανδρίου, Νίκος Κόνιαρης στην Genesis και άλλες εκθέσεις που ξεκινούν αυτή την εβδομάδα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.