- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Αφιέρωμα στη Λούλα Αναγνωστάκη
Το Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου τιμά τη σπουδαία ελληνίδα θεατρική συγγραφέα
Μια έκθεση-εγκατάσταση με τίτλο «Δωμάτια μνήμης» (3/6-19/7), ένα συμπόσιο με τη συμμετοχή ανθρώπων του θεάτρου (11/6), η παράσταση «Εργοτάξιο» σε σκηνοθεσία Ρούλας Πατεράκη (17-19/6) και η παράσταση «Η πόλη» σε σκηνοθεσία Γιάννη Μόσχου (10-12/6) απαρτίζουν το αφιέρωμα στη σπουδαία ελληνίδα θεατρική συγγραφέα.
Ο σκηνοθέτης Γιάννης Μόσxος μιλάει για την παράσταση «Η πόλη»
Όταν αποφασίστηκε να πραγματοποιηθεί το αφιέρωμα στη Λούλα Αναγνωστάκη ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ μού πρότεινε να σκηνοθετήσω την “Πόλη” – αφήνοντάς μου όμως και το περιθώριο να επέλεγα, αν ήθελα, ένα άλλο έργο της. Καθώς διάβασα όλη τη δουλειά της αντιλήφθηκα πως “Η Πόλη” είναι επιεικώς... αριστούργημα.
» Είναι το πρώτο έργο της και όμως είναι εμφανέστατη η ωριμότητα της γραφής της, η πυκνότητα του λόγου της. Στο έργο συναντάμε ένα ζευγάρι κάπου στην ηλικία των 30 που ζει σε μια πόλη η οποία δεν κατονομάζεται. Όταν η γυναίκα επιστρέφει από μία βόλτα σπίτι της προσπαθεί να πείσει τον σύντροφό της να δεχτούν για επίσκεψη κάποιον γείτονά τους – τον φωτογράφο που δουλεύει στο ισόγειο της πολυκατοικίας. Δεν θα θελήσω να εξηγήσω εδώ τους λόγους που ο σύντροφός της δεν θέλει την επίσκεψη γιατί είναι προτιμότερο να αφήσω το έργο να αποκαλύπτει σταδιακά τα μυστικά του, ανοίγοντας μια σειρά από κρυφές πόρτες. Η επίσκεψη του φωτογράφου, όπως είναι φυσικό, θα ανατρέψει τη ζωή των τριών.
» Είναι ένα έργο ανατροπών, ένα παιχνίδι ψυχολογικών αιφνιδιασμών που δημιουργεί ερωτηματικά παρά δίνει οριστικές απαντήσεις – ανοιχτό τέλος. Οι ήρωες του έργου είναι χαρακτήρες με υπόσταση κι ας λειτουργούν ως σύμβολα. Το έργο κεντράρει στη βαθιά ριζωμένη μέσα μας βία. Γιατί είναι ένα έργο που γράφτηκε το ’65 με τα γεγονότα του πολέμου και του εμφυλίου ακόμα νωπά στη μνήμη των ανθρώπων. Καταλαβαίνεις πως η ειρηνική συνθήκη είναι κάτι επιφανειακό και πως από κάτω κοχλάζει ακόμη η ταραχή.
»Αυτή τη στιγμή είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα· θα δοκιμάσουμε όμως και κάτι επιπλέον, το οποίο θέλω να δω πώς θα λειτουργήσει. Τη σύζευξη θεατρικής και κινηματογραφικής γραφής. Θέλω να δω αν η εικόνα θα ενισχύσει την απόδοση της ποιητικότητας του κειμένου, χωρίς να κλειδώνει τα νοήματα του έργου...
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα μας είπαν οι δύο Λιθουανοί καλλιτέχνες για την έκθεση-«συνάντηση» με τον φίλο τους Klaus Pfeiffer
Διάσημοι και ιστορικοί καλλιτέχνες, σύγχρονες και γυναικείες φωνές δίνουν το παρών τον Αύγουστο σε μουσεία και γκαλερί
Ήταν ιδρυτής της Αίθουσας Τέχνης Καππάτος και διοργανωτής της σειράς εκθέσεων Rooms
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.