Στο «Μπλουζ της πεταλούδας» ο έρωτας και ο θάνατος απέχουν όσο το Μοναστηράκι από την Κυψέλη
- CITY GUIDE
- PODCAST
-
34°
![4754-202316.jpeg 4754-202316.jpeg](/images/480x480/3/jpeg/sites/default/files/contributor/4754-202316_0.jpeg)
Στέφανος Τσιτσόπουλος
Γεννήθηκε στην Αλεξανδρούπολη το 1964, σπούδασε Νομικά και δημοσιογραφία-επικοινωνία, έγραψε σε εφημερίδες, διεύθυνε περιοδικά εβδομαδιαία και μηνιαία. Άλλες φορές με επιτυχία, άλλες όχι, αλλά από τότε που ξεκίνησε η Athens Voice, στην οποία συμμετέχει από το πρώτο της φύλλο έως και σήμερα, δηλώνει πανευτυχής και πλήρης ημερών και δημιουργίας. Το ίδιο και με το ραδιόφωνο, όπως και με το dj-ing, που το ξεκίνησε από τα 14 του χρόνια. Από το πειρατικό στα μεσαία κύματα έως και σήμερα, που κάνει καθημερινή εκπομπή στο 102·5 Athens Voice Radio, δεν σταμάτησε ποτέ να ακούει, να διαβάζει, να παίζει και να μιλά για τη μουσική στα Fm ή τα μπαρ και τα κλαμπ. Δεν σκαμπάζει τίποτα από εικαστικά ή λογοτεχνία, αλλά παρ' όλα αυτά επιμένει να γράφει γι' αυτά, όπως και για θέατρο, ταξίδια ή γεύση. Πού θα πάει, κάποτε μπορεί και να τα καταφέρει, ποτέ δεν είναι αργά...
ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΙΑ
Μια κουβέντα περί χάους και Νίνας Σιμόν, με το τρομερό παιδί της παγκόσμιας γλυπτικής που βρίσκεται στην Αθήνα
Τη γνωρίζαμε ως φωτογράφο, τώρα για πρώτη φορά παρουσιάζει στην Γκαλερί Ζουμπουλάκη μια εντυπωσιακή ζωγραφική δουλειά δημιουργώντας με αξιοζήλευτη υπομονή τις περίφημες μαντάλες
Ένα μίνι χρονικό πολιτισμού μιας ολόκληρης εποχής για αυτή τη χώρα όπου όλοι είναι γνωστοί, ασχέτως αν το μέλλον του πολιτισμού είναι άγραφο
«Ό,τι σκέφτηκα, ό,τι με συγκίνησε, ό,τι άγραφο, ακαθόριστο και ανομολόγητο, το βρήκα στο βιβλίο του Μανώλη Γλέζου»
«Για μένα ο Άρης Φακίνος αναμφισβήτητα ήταν ένας από τους μεγαλύτερους ‘Ελληνες συγγραφείς»
Ο συγγραφέας φωτίζει λαμπρά τον μεγάλο αγώνα εξουσίας μεταξύ ιεραρχιών και δικτύων (εκδ. Αλεξάνδρεια)
«Ο Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες με συγκλόνισε τόσο πολύ, που δεν τολμούσα να διαβάσω κάτι άλλο από αυτόν»