- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Ο καλύτερος οικονομικός καφές στην αγορά
Ένα από τα πολλά μυστικά της κεντρικής αγοράς
![Μανίνα Ζουμπουλάκη Μανίνα Ζουμπουλάκη](/images/120x120/3/jpg/files/2023-11-13/m-zoumpoulaki.jpg)
![Bon Espresso Bar Bon Espresso Bar](/images/1074x600/jpg/files/2023-09-15/17349662_1065210990251280_303934846052194208_o.jpg)
“Bon Espresso bar”, η πιο οικονομική στάση για καφέ/χυμό στο κέντρο
Το «Bon Espresso Bar» δεν το πιάνει το μάτι σου, εκτός κι αν είσαι για ώρα στην περιοχή, έχεις μετρήσει (με το πόδι) από Σύνταγμα και Μοναστηράκι μέχρι Ομόνοια, διψάς, και θέλεις να καθίσεις κάπου μισό λεφτό. Η Πλατεία Αγίας Ειρήνης, η Αιόλου, η Αθηνάς, όλοι αυτοί οι δρόμοι είναι γεμάτοι με καφέ, τα οποία όμως ξεχειλάνε από κόσμο, στις 12.00 το μεσημέρι, οι τουρίστες κρέμονται από τα σκαμπό σα τσαμπιά, οι πελάτες περιμένουν ουρά για ένα καφέ… που κοστίζει από 4 ως 10 ευρώ, ανάλογα. Δεν θέλαμε πολυκοσμία, ούτε τρελή βαβούρα, και πέσαμε πάνω στο «Bon Espresso Bar» ανεβαίνοντας ή κατεβαίνοντας την Ευριπίδου.
![Bon Espresso Bar Bon Espresso Bar](/images/w734/jpg/files/2023-09-15/bon-espresso-bar.jpg)
Είναι ένα μικρό καφέ: στρυμωγμένο ανάμεσα σε δύο νόστιμα μαγαζιά από αυτά που βγάζουν πολύ πετυχημένα τη μισή πραμάτεια τους στο πεζοδρόμιο, έχει ένα τραπεζάκι μόνο μπροστά του, με μερικά ψηλά σκαμνιά. «Είναι για τους ανθρώπους της αγοράς, που δουλεύουν ή έχουνε μαγαζιά εδώ γύρω», μας λέει φίλος που δουλεύει και έχει μαγαζί εκεί γύρω. Το καφέ το τρέχει ένα πολύ ευγενικό παιδί με μια πολύ ευγενική κοπέλα. Ένας καφές φραπέ κι ένας χυμός πορτοκάλι (φρεσκο-στυμένος, όχι αστεία) μας κόστισαν 3,60 ευ: τιμή που δεν πετυχαίνεις για δύο πράγματα-που-πίνεις πουθενά στην Ελλάδα πια, εκτός από μακρινά χωριά ή βουνά, που δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα ότι τα ευρώ έχουνε σκαρφαλώσει στο ταβάνι και μας κλείνουν το μάτι.
Ήταν μια ευχάριστη στάση σύντομης αναψυχής, και ο καφές κατά την Ιταλίδα φίλη μου ήταν «ο καλύτερος που έχει πιεί, δέκα μέρες τώρα στην Ελλάδα». Επιμένω για τις καλές τιμές επειδή ακόμα δεν τις έχω χωνέψει…
«Bon Espresso Bar», Ευριπίδου 30, 2130438767
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μαζί και κατσίκι και ώριμα τυριά μικρής παραγωγής και βιολογική πατάτα και σπαρταριστό ψάρι από το νησί
Ο ιδιοκτήτης είναι από το Αγρίνιο και ξέρει από καλό κρέας και σωστό ψήσιμο
Το πλωτό ξενοδοχείο της Αθηναϊκής Ριβιέρας προσφέρει ωραίες θαλασσινές εμπειρίες
Πολύχρωμα κομμάτια, οικονομικές επιλογές και μια δόση '90s στο κέντρο της Αθήνας
Αυτή η πόλη, με τις αντιθέσεις και τις εκπλήξεις της, κρύβει θησαυρούς που αξίζει να ανακαλύψεις
Διπλοφουρνίζονται, γεμίζονται και στολίζονται με ζύμη speculoos cookie
Κι άλλα 2000 ψάρια και θαλάσσια είδη
Μασάζ κεφαλής και εντατική θεραπεία μαλλιών-δύο σε ένα
Θα μελετήσεις με την ησυχία σου και θα πιεις καλό καφέ
Στην όψη μοιάζει με ανανά, η γεύση όμως είναι αυτή που ξέρεις
Χρήσιμα, φτηνά, αλλάζουν την όψη ενός παλιού τραπεζιού
Χειροποίητα, παραδοσιακά και πολύ χορταστικά
Μαζί με πολλά άλλα καλαματιανά μπόνους
Το Bado Trivial είναι το εναλλακτικό night-out που έψαχνες
Μαζί και αφράτα ψωμάκια και τόνις πουρί
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.