Πού στο κέντρο θα φας σούπερ νόστιμα κεφτεδάκια μαζί με τέλεια κοκτέιλ;
Τα συνοδεύεις και με τις τέλειες τηγανιτές πατάτες
![114824-667199.jpg 114824-667199.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/114824-667199.jpg)
![Λobby Λobby](/images/1074x600/jpg/files/2023-04-04/329943897_770495328027807_7018249590784586997_n.jpg)
Στο Λobby, στο ισόγειο του ξενοδοχείου Electra Metropolis στο Σύνταγμα φτιάχνουν τα τέλεια κεφτεδάκια
Όταν ακούς τη λέξη “Lobby” ποια είναι η πρώτη εικόνα που σου έρχεται στο μυαλό; Πιθανότατα ένας ψυχρός χώρος υποδοχής με περιστρεφόμενες γυάλινες πόρτες και μία receptionist με το μαλλί κότσο. Σίγουρα δεν φαντάζεσαι πληθωρικά burgers, ωραία cocktails και τα καλύτερα κεφτεδάκια που έχεις φάει εδώ και καιρό. Κι όμως αυτό ακριβώς το σκηνικό φιγουράρει στην πλαϊνή είσοδο του λαμπερού ξενοδοχείου Electra Metropolis, εδώ όπου τον τελευταίο χρόνο έχει στηθεί ένα φανταστικό burger project με την ιντριγκαδόρικη ονομασία «Λobby».
![Λobby Λobby](/images/w734/jpg/files/2023-04-04/_56a6707.jpg)
Το Λobby υπάρχει για εκείνες τις δύσκολες ώρες μετά το γραφείο ή ενδιάμεσα στα ψώνια, όταν θέλεις να μοιραστείς κάτι νόστιμο μαζί με φίλους, συζητώντας και τσουγκρίζοντας με (πραγματικά τέλεια) cocktails, ενώ ταυτόχρονα αφουγκράζεσαι τον παλμό της πόλης. Πρωταγωνιστές στο Λobby είναι τα αφράτα burgers και τα sliders (δηλαδή μικρά μπεργκεράκια), τα οποία εκτός από πραγματικά πολύ νόστιμα είναι και σχετικά αναπάντεχα (θα βρεις ας πούμε burger με prime Wagyu ή burger προβατίνας). Εγώ, όμως, πάω και ξαναπάω (και) για τα κεφτεδάκια…
![Λobby Λobby](/images/w734/jpg/files/2023-04-04/_56a9478.jpg)
Όπως και κάθε πιάτο στον κατάλογο, αυτά εδώ δεν είναι συνηθισμένα κεφτεδάκια. Πλάθονται με κιμά Black Angus, σερβίρονται με γλυκοκαυτερή σος και είναι τόσο νόστιμα που για μια στιγμή σε κάνουν να ξεχνάς τα κεφτεδάκια της γιαγιάς σου. Με ωραία κρούστα, τραγανά στο εξωτερικό τους, μαλακά μέσα, πρέπει να κάνεις προσπάθεια για να τα μοιραστείς, ενώ στην πραγματικότητα το μόνο που θες είναι να τα κρατήσεις για τον εαυτό σου. Μαζί παίρνεις το απαραίτητο ταίρι που ακούει στο όνομα «τηγανιτή πατάτα» (και που εδώ αγγίζει την τελειότητα) και ένα (ακόμη) cocktail από την εξαιρετική cocktail list (θα δυσκολευτείς να διαλέξεις, είναι όλα τους υπέροχα…). Είδες; Είσαι κιόλας ευτυχισμένος.
Απόλλωνος & Βουλής Σύνταγμα, 2141006225, Καθημερινά 13.00-01.00, Fb: Lobby Athens, Instagram: @lobby_athens
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μαζί και κατσίκι και ώριμα τυριά μικρής παραγωγής και βιολογική πατάτα και σπαρταριστό ψάρι από το νησί
Ο ιδιοκτήτης είναι από το Αγρίνιο και ξέρει από καλό κρέας και σωστό ψήσιμο
Το πλωτό ξενοδοχείο της Αθηναϊκής Ριβιέρας προσφέρει ωραίες θαλασσινές εμπειρίες
Πολύχρωμα κομμάτια, οικονομικές επιλογές και μια δόση '90s στο κέντρο της Αθήνας
Αυτή η πόλη, με τις αντιθέσεις και τις εκπλήξεις της, κρύβει θησαυρούς που αξίζει να ανακαλύψεις
Διπλοφουρνίζονται, γεμίζονται και στολίζονται με ζύμη speculoos cookie
Κι άλλα 2000 ψάρια και θαλάσσια είδη
Μασάζ κεφαλής και εντατική θεραπεία μαλλιών-δύο σε ένα
Θα μελετήσεις με την ησυχία σου και θα πιεις καλό καφέ
Στην όψη μοιάζει με ανανά, η γεύση όμως είναι αυτή που ξέρεις
Χρήσιμα, φτηνά, αλλάζουν την όψη ενός παλιού τραπεζιού
Χειροποίητα, παραδοσιακά και πολύ χορταστικά
Μαζί με πολλά άλλα καλαματιανά μπόνους
Το Bado Trivial είναι το εναλλακτικό night-out που έψαχνες
Μαζί και αφράτα ψωμάκια και τόνις πουρί
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.