- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Πού θα βρεις το πιο σπέσιαλ banana bread των Ιλισίων
Αφράτο ψωμί και μπόλικη χειροποίητη μαρμελάδα μπανάνας με βασικό συστατικό το ουίσκι
![labrini-trougkou.jpg labrini-trougkou.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/labrini-trougkou.jpg)
![Banana bread Banana bread](/images/1074x600/jpg/files/2023-02-16/3.jpg)
Στο Lot 51 σερβίρουν μια πρωτότυπη εκδοχή banana bread, σε γενναία ποσότητα, με «ινσταγκραμμική» εμφάνιση
Στην εποχή του healthy lifestyle οι εύκολες, υγιεινές συνταγές δίνουν και παίρνουν στα social media. Μέσα από τα εκατομμύρια βιντεάκια έχει αναδειχθεί όσο κανένα άλλο ένα γλυκό: είναι το περίφημο banana bread. Με αφορμή το trend στα social media και τη μανία του κόσμου πολλά καφέ το συμπεριέλαβαν στο μενού τους. Δεν μπορώ να αρνηθώ ότι είμαι και εγώ ένα από τα θύματα της τάσης, το banana bread είναι και δική μου αδυναμία και όποτε πέφτω πάνω του σε κάποιο κατάλογο, το παραγγέλνω. Στο καφέ Lot 51 που βρίσκεται στην οδό Παπαδιαμαντοπούλου, βρήκα το καλύτερο banana bread της περιοχής.
![LOT 51 LOT 51](/images/w734/jpg/files/2023-02-16/lot_51.jpg)
Οι experts λένε ότι το σωστό banana bread πρέπει να έχει έντονη γεύση μπανάνας και να αφήνει μια απαλή αίσθηση στο στόμα, χωρίς να θρυμματίζεται. Το banana bread του Lot 51 περνάει το τεστ και με το παραπάνω και προσφέρει αφράτο κέικ μπανάνα σερβιρισμένο με μπόλικη χειροποίητη μαρμελάδα μπανάνας η οποία μάλιστα περιέχει ουίσκι. Ο συνδυασμός κορυφώνεται με τις πέρλες σοκολάτας στην κορυφή του, οι οποίες απογειώνουν και συγχρόνως στολίζουν το πιάτο. Η μερίδα του banana bread του Lot 51 είναι πραγματικά γενναία. Η εμφάνισή του αξίζει φωτογραφία, που μπορεί άνετα να ανέβει στο story σου. Το γλυκό θα το βρεις στην κατηγορία morning sweets treat του μενού, οι επιλογές της οποίας είναι διαθέσιμες από τις 8:00 μέχρι και τις 17:40.
![Banana bread Banana bread](/images/w734/jpg/files/2023-02-16/unnamed.jpg)
Η πρώτη φορά που δοκίμασα το banana bread του Lot 51 ήταν ένα πρωί Σαββάτου που έπρεπε να κάνω δουλειά στο λάπτοπ μου και έψαχνα ένα ωραίο σποτ να καθίσω. Ανέβηκα στον πάνω όροφο του καταστήματος, ένα σημείο του καφέ που δεν είχα προσέξει ως τότε. Γύρω μου υπήρχαν και άλλοι «κακόμοιροι» που είχαν βουτήξει στα λάπτοπ τους Σαββατιάτικα, πράγμα σχετικά παρήγορο για μένα. Η πραγματική ανακούφιση ήρθε όμως όταν έφτασε αυτό το banana bread στο τραπέζι μου. Το συνόδεψα με διπλό cappuccino. Εκτίμησα και τις επιλογές εναλλακτικού γάλακτος που διέθετε το κατάστημα, στις οποίες συμπεριλαμβανόταν και το γάλα αρακά. Δεν ήμουν ποτέ στη ζωή μου φαν ούτε της μπανάνας ούτε του αρακά, αλλά το banana bread του Lot 51 σε συνδυασμό με το συγκεκριμένο cappuccino έχει γίνει πια το morning treat του Σαββάτου μου.
![Banana bread Banana bread](/images/w734/jpg/files/2023-02-16/2.jpg)
Παπαδιαμαντοπούλου 24Β, Αθήνα, 2111155024
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μαζί και κατσίκι και ώριμα τυριά μικρής παραγωγής και βιολογική πατάτα και σπαρταριστό ψάρι από το νησί
Ο ιδιοκτήτης είναι από το Αγρίνιο και ξέρει από καλό κρέας και σωστό ψήσιμο
Το πλωτό ξενοδοχείο της Αθηναϊκής Ριβιέρας προσφέρει ωραίες θαλασσινές εμπειρίες
Πολύχρωμα κομμάτια, οικονομικές επιλογές και μια δόση '90s στο κέντρο της Αθήνας
Αυτή η πόλη, με τις αντιθέσεις και τις εκπλήξεις της, κρύβει θησαυρούς που αξίζει να ανακαλύψεις
Διπλοφουρνίζονται, γεμίζονται και στολίζονται με ζύμη speculoos cookie
Κι άλλα 2000 ψάρια και θαλάσσια είδη
Μασάζ κεφαλής και εντατική θεραπεία μαλλιών-δύο σε ένα
Θα μελετήσεις με την ησυχία σου και θα πιεις καλό καφέ
Στην όψη μοιάζει με ανανά, η γεύση όμως είναι αυτή που ξέρεις
Χρήσιμα, φτηνά, αλλάζουν την όψη ενός παλιού τραπεζιού
Χειροποίητα, παραδοσιακά και πολύ χορταστικά
Μαζί με πολλά άλλα καλαματιανά μπόνους
Το Bado Trivial είναι το εναλλακτικό night-out που έψαχνες
Μαζί και αφράτα ψωμάκια και τόνις πουρί
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.