Την καλύτερη ρώσικη (με κοτόπουλο) της Αθήνας τη βρήκαμε σε φούρνο
Βρήκαμε χειροποίητη ρώσικη σαλάτα εξαιρετική… και μερικά πιροσκί επίσης πολύ πετυχημένα, αλλά η ρώσικη είναι το κυρίως θέμα, και τα σπάει
![Μανίνα Ζουμπουλάκη Μανίνα Ζουμπουλάκη](/images/120x120/3/jpg/files/2023-11-13/m-zoumpoulaki.jpg)
![Ρώσικη σαλάτα Ρώσικη σαλάτα](/images/1074x600/jpg/files/2023-01-13/pexels-karolina-grabowska-4210803.jpg)
«Ο φούρνος της ζωής μας» έχει την τέλεια ρώσικη σαλάτα, ωραία και τα άλλα του
Φιλικό ζευγάρι καλεσμένο για φαγητό, αντί για πτιφούρ έφερε ρώσικη σαλάτα. Την κοίταξα με αμφιβολία, παρόλο που το φιλικό ζευγάρι έχει γκουρμέ προσανατολισμό – πόσο διαφορετική από τις συσκευασμένες ρώσικες μπορεί να είναι μια «του φούρνου»; Λοιπόν η συγκεκριμένη, του συγκεκριμένου «Φούρνου της ζωής μας», είναι Η καλύτερη, κι έχω δοκιμάσει χίλιες ρώσικες στη ζωή μου επειδή είναι η δικαιολογία «τρώω σαλάτα» ενώ τρως μαγιονέζα με μερικά βραστά λαχανικά, που ίσως και να μη μετράνε ως ζαρζαβάτια, όταν είναι συσκευασμένα σε βαθμό μούμιας. Φάγαμε (όμως/ωστόσο) όλοι την υπέροχη ρώσικη σαλάτα του γκουρμέ ζεύγους, γλείψαμε την συσκευασία, και την άλλη μέρα πήγα με λεωφορείο και τα ποδαράκια μου να πάρω περισσότερη. Μιλάμε για μια ρώσικη με την οποία δεν μπουχτίζεις, δεν λες «απαπα, μου βγήκε η μαγιονέζα από τη μύτη», παρά θέλεις να την ξανα-φας μέχρι και για πρωινό…
Ο «Φούρνος της ζωής μας» είναι ένας περιποιημένος φούρνος στα Ιλίσια που δεν τον πιάνει το μάτι σου. Φτιάχνει τα κλασικά των φούρνων, τα οποία δείχνουν ωραία αλλά δεν τα δοκίμασα, και – κατόπιν παραγγελίας – αυτήν τη διαφορετική ρώσικη σαλάτα με κοτόπουλο. Το οποίο κοτόπουλο είναι αρκετό, δεν χρησιμοποιούνται δηλαδή δύο-τρία κομματάκια ως διακοσμητικά παρά κάμποσο καθαρισμένο, ψιλοκομμένο κοτόπουλο. Η μαγιονέζα είναι όσο χρειάζεται σοβιετική, τα λαχανικά σωστά βρασμένα, και το σύνολο, με 11,5 ευρώ το κιλό, συνοδεύει τέλεια οποιοδήποτε χειμωνιάτικο πιάτο.
Το ίδιο ζευγάρι μας έφερε σε επόμενη επίσκεψη μικρά πιροσκί με κιμά, από τον ίδιο φούρνο. Ο οποίος κανονικά φτιάχνει μόνον μεγάλα πιροσκί, αλλά κατόπιν παραγγελίας σκαρώνει και αυτά τα σούπερ-ντούπερ στρογγυλά, κιμαδένια και αφράτα πιροσκάκια (14 ευ το κιλό). Θα παραγγείλω κι άλλα, μια και τελείωσαν σε εισπνοή, ίσως με την ευκαιρία να παραγγείλω κι άλλη ρώσικη. Μαζί με τα πιροσκί, θα είναι σαν να βρίσκεσαι στην Αγία Πετρούπολη.
«Ο φούρνος της ζωής μας», Κερασούντος 16 & Πόντου 26, Ιλίσια, 210-7757566.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μαζί και κατσίκι και ώριμα τυριά μικρής παραγωγής και βιολογική πατάτα και σπαρταριστό ψάρι από το νησί
Ο ιδιοκτήτης είναι από το Αγρίνιο και ξέρει από καλό κρέας και σωστό ψήσιμο
Το πλωτό ξενοδοχείο της Αθηναϊκής Ριβιέρας προσφέρει ωραίες θαλασσινές εμπειρίες
Πολύχρωμα κομμάτια, οικονομικές επιλογές και μια δόση '90s στο κέντρο της Αθήνας
Αυτή η πόλη, με τις αντιθέσεις και τις εκπλήξεις της, κρύβει θησαυρούς που αξίζει να ανακαλύψεις
Διπλοφουρνίζονται, γεμίζονται και στολίζονται με ζύμη speculoos cookie
Κι άλλα 2000 ψάρια και θαλάσσια είδη
Μασάζ κεφαλής και εντατική θεραπεία μαλλιών-δύο σε ένα
Θα μελετήσεις με την ησυχία σου και θα πιεις καλό καφέ
Στην όψη μοιάζει με ανανά, η γεύση όμως είναι αυτή που ξέρεις
Χρήσιμα, φτηνά, αλλάζουν την όψη ενός παλιού τραπεζιού
Χειροποίητα, παραδοσιακά και πολύ χορταστικά
Μαζί με πολλά άλλα καλαματιανά μπόνους
Το Bado Trivial είναι το εναλλακτικό night-out που έψαχνες
Μαζί και αφράτα ψωμάκια και τόνις πουρί
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.