- CITY GUIDE
- PODCAST
-
29°
Εμφάνιση φίλτρων
Τίτλος
Κατηγορία
Χώροι
Περιοχή
Ο Διονύσης Σαββόπουλος αφηγείται την ιστορία του Σιδερόγιαννου (The Iron John), το συναρπαστικό ταξίδι ενός παιδιού προς την ενηλικίωσή του. Στο ρόλο του αφηγητή ο ίδιος συνοδευόμενος από την κιθάρα του και περιστοιχισμένος από τις ζωγραφιές του Αλέξη Κυριτσόπουλου.
Ο Σιδερόγιαννος, αποτελεί ένα απ’ τα πιο ωραία παραμύθια που ανήκουν στη συλλογή παραμυθιών των αδερφών Γκριμ. Προκάλεσε -και προκαλεί πάντα- το ζωηρό ενδιαφέρον όχι μόνο των παραμυθάδων και του ακροατηρίου τους, αλλά και των λαογράφων, των ψυχαναλυτών και των εκπαιδευτικών.