- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Η Chili Art Gallery παρουσιάζει την ομαδική εικαστική έκθεση με τίτλο: "1922 #ΣΜΥΡΝΗ: Ο μαύρος Αύγουστος". Την επιμέλεια της έκθεσης φέρει η Ιστορικός της Τέχνης, ΜΑ Δημοσιογράφος και μέλος της AICA Eλλάδος, Νικολένα Καλαϊτζάκη. Η έκθεση τελεί υπό την υποστήριξη του Μικρασιατικού Πολιτιστικού Συλλόγου Μελισσίων «Άγιος Γεώργιος Γκιούλμπαξε» καθώς και της Ένωσης Ποντίων Μελισσίων Αττικής. Κατά την ημέρα των εγκαινίων, ο διακεκριμένος συγγραφέας και ιστορικός, Δρ Αντώνης Παυλίδης, θα πραγματοποιήσει σύντομη ομιλία, στην οποία θα παραθέσει γνωστές και άγνωστες πτυχές που πλαισιώνουν το ευαίσθητο, πνιγμένο στο αίμα, κεφάλαιο: Μικρασιατική Καταστροφή και Ελληνισμός.
Η Ιστορικός της Τέχνης και Επιμελήτρια της έκθεσης, Νικολένα Καλαϊτζάκη, μεταξύ άλλων, σημειώνει: "Υπάρχει Έλληνας κανείς που την Σμύρνη ξέχασε; Χαραγμένη στη μνήμη και την ιστορία μας ανεξίτηλη μένει η μεγαλύτερη εθνική πληγή που γνώρισε ποτέ η ψυχή του νεότερου ελληνισμού. Ήταν η κατάρρευση του μικρασιατικού μετώπου, τον "μαύρο" εκείνο "Αύγουστο" του 1922. Η πανωλεθρία ήταν της σθεναρής Στρατιάς της Μικράς Ασίας και η φοβερή πυρπόληση της Σμύρνης από τους Τούρκους. Ο πόνος, ο εκφοβισμός και οι σφαγές. Τα κυνηγητά, οι βιασμοί, οι διωγμοί και οι λεηλασίες. Ήταν η αποφασισμένη εξόντωση των εκατοντάδων χιλιάδων Ελλήνων "άπιστων χριστιανών" που προαιώνια διέμεναν στην Μικρασιατική γη και την Ανατολική Θράκη από τους Τούρκους. Ο αιματηρός ξεριζωμός / αφανισμός του ελληνισμού ήταν επιβεβλημένος. Κι όπου δεν έτυχε ο "θάνατος", έτυχε η "προσφυγιά".
Συμμετέχουν οι εικαστικοί καλλιτέχνες: Αρίων (Αλέξανδρος Τσαμουσιάδης) • Έλενα Αρσενίδου • Έφη Βερικίου • Μαρία Βύρρα • Ευδοκία Γεωργιάδου • Κρίστι Γρηγορίου • Βερονίκη Δαμιανίδου • Φωτεινή Ηλιοπούλου • Κατερίνα Καλουμένου • Θεόδωρος Κεμίδης • Κατερίνα Κουνάβη • Μαρίνα Κουτσοσπύρου • Χριστίνα Λουκίδη • Σοφία Μανιατάκη • Ειρήνη Μονομμάτου • Δήμητρα Μωυσιάδου • Κάλλια Παπαθεοδώρου • Σοφία Σκαρογιάννη • Kατερίνα Ξαρχοπούλου • Μαρία Χαλκιά • Κατερίνα Χρανιώτη
Εγκαίνια: Παρασκευή 6 Μαρτίου, 20.00
ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ
![Έργο της Κατερίνας Ξαρχοπούλου «1922 #ΣΜΥΡΝΗ: Ο μαύρος Αύγουστος» στην Chili Art Gallery](/images/220x220/3/jpg/sites/default/files/event/2020/03/05/katerina-xarchopoulou.jpg)
Είσοδος ελεύθερη