- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Ο φωτογράφος Πάρις Πετρίδης νοσηλεύτηκε στο νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ για δεκαπέντε μέρες.
Η διάγνωση: πνευμονία και εμπύημα.
Η θεραπεία: νυστέρι.
Το βλέμμα: δεκαοχτώ φωτογραφίες.
Ο τίτλος «Ατομικό αναμνηστικό» στην ιατρική ορολογία σημαίνει το ιατρικό ιστορικό του ασθενούς. Για έναν φωτογράφο σημαίνει το οδοιπορικό του βλέμματος στην επικράτεια του ζόφου. Κι ο ζόφος, όταν τον κοιτάς κατάματα ημερεύει, κάπως. Όπως ημερεύει το σωληνάκι του ορού με μια μισοφαγωμένη φέτα ψωμιού πλάι του. Ο θάλαμος του χειρουργείου με την Βρεφοκρατούσα ανάμεσα στα καλώδια. Οι απόκοσμοι διάδρομοι με τα φυτά που γέρνουν στον ήλιο. Η νόσος με την εικόνα της.
*Το ομώνυμο βιβλίο του Πάρι Πετρίδη κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Άγρα
ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ
![Πάρις Πετρίδης, Ατομικό αναμνηστικό Πάρις Πετρίδης, Ατομικό αναμνηστικό](/images/220x220/3/jpg/sites/default/files/event/2018/03/06/6665c086-c1f5-4d8f-b796-58185be1136c.jpg)
Είσοδος ελεύθερη