Η πιο θετική φράση της εποχής περιέχει τη λέξη αρνητικός (στον ιό)
![maria-mavrikaki.jpg maria-mavrikaki.jpg](/images/272x272/3/jpg/sites/default/files/maria-mavrikaki_0.jpg)
Οι μεγάλες δυνάμεις δεν επενέβησαν για να μας βοηθήσουν μόνο στον Ναβαρίνο
Ίσως έχει έρθει πια ο καιρός να αγαπήσουμε το μείγμα που μας χαρακτηρίζει
Έχει ενδιαφέρον ότι στον εορτασμό προσκαλέσαμε τις υπερδυνάμεις του 1821, αγνοήσαμε όμως τις δύο χώρες που περισσότερο επηρεάζουν τις τύχες μας σήμερα: τις ΗΠΑ και τη Γερμανία
Και ξαφνικά με πρόσχημα τα 200 χρόνια ανακαλύψαμε το 1821. Και είπαμε να γλεντήσουμε με το κρασί του
Το Meta και ένα κείμενο που προέβλεψε τη νέα ψηφιακή εποχή - Δεν πρέπει να είμαστε ούτε αφελείς, ούτε τυφλά τεχνοφιλικοί. Η μεταφορά του πολιτισμού στον ψηφιακό κόσμο δημιουργεί ευκαιρίες αλλά ενέχει και τεράστιους κινδύνους.
Ο βιασμός της λογικής και η βάναυση παραβίαση της αξιοπρέπειας στην Τουρκία