![328203-678198.png 328203-678198.png](/images/120x120/3/png/sites/default/files/contributor/328203-678198.png)
![364085-753019.jpg 364085-753019.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/07/17/364085-753019.jpg)
«Ο κόσμος δεν πηγαίνει στα γήπεδα γιατί τα βλέπει από την τηλεόραση, είτε από τη συμβατική είτε από τη συνδρομητική». Ένα επιχείρημα που αναδύεται από καιρού εις καιρόν ως όπλο από τη φαρέτρα των ΠΑΕ στην προσπάθειά τους να πιέσουν για όσο μεγαλύτερα έσοδα γίνεται από τα δικαιώματα των τηλεοπτικών μεταδόσεων. Ένας προβληματισμός που εκ πρώτης όψεως φαίνεται να έχει τα δικά του δίκια. Είναι έτσι όμως;
Ας δούμε τα συμπεράσματα από τον αγώνα του «ιστορικού» Πανιωνίου με την Γκορίτσα στις 12 Ιουλίου. Ένας αγώνας με άρωμα Ευρώπης στο εξίσου ιστορικό γήπεδο της Νέας Σμύρνης. Σε αυτό το γήπεδο χωρητικότητας 10.000 ανθρώπων κόπηκαν μόλις 4.000 εισιτήρια. Σημειωτέον, ο αγώνας δεν μεταδόθηκε από καμία πλατφόρμα, συμβατική ή συνδρομητική. Τις πταίει;
Ας το δούμε από τη αρχή. Ήταν ένας αγώνας που σε όμοιό του είχε να συμμετάσχει ο Πανιώνιος εδώ και εννέα χρόνια. Η ευρωπαϊκή του διάσταση θα έπρεπε, υπό κανονικές συνθήκες, να συσπειρώσει μεγαλύτερες μάζες φιλάθλων του «ιστορικού». Κάτι που δεν έγινε. Γιατί;
Μήπως θα πρέπει να δούμε δύο βασικά θέματα; Το ένα είναι η συνολικότερη υποβάθμιση στην οποία υπόκειται η ποιότητα του ελληνικού ποδοσφαίρου.
Ο κόσμος, είναι αλήθεια, γυρίζει ολοένα και περισσότερο την πλάτη του σε ένα τόσο υποβαθμισμένο και κάκιστο πρωτάθλημα. Το άλλο, στη συγκεκριμένη περίπτωση, ήταν η τιμή του εισιτηρίου στον συγκεκριμένο αγώνα. Το φθηνότερο ήταν €20. Στη συγκεκριμένη συγκυρία στην Ελλάδα αυτή η τιμή του εισιτηρίου σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να λειτουργήσει δελεαστικά και να οδηγήσει τον κόσμο στο γήπεδο, όσο και αν θέλει. Ας φανταστούμε μια τετραμελή οικογένεια που θέλει να απολαύσει τον αγαπημένο της «ιστορικό» στο γήπεδο της Ν. Σμύρνης. Θα χρειαζόταν το λιγότερο €80.
Και μια τελευταία, εξαιρετικά κρίσιμη διάσταση. Το φετινό πρωτάθλημα κινδυνεύει να ξεκινήσει με ντέρμπι «κεκλεισμένων των θυρών», λόγω των γνωστών στους φιλάθλους προβλημάτων, όπως οι τιμωρίες που έχουν επιβληθεί. Η τηλεοπτική μετάδοση ενός τέτοιου αγώνα λειτουργεί εξίσου απωθητικά. Μοιάζει με βεβιασμένη ματιά από κλειδαρότρυπα σε ένα θέαμα που είναι εξ ολοκλήρου απαξιωμένο. Η ευθύνη ανήκει ολοκληρωτικά στους παράγοντες που παίζουν τα δικά τους παιχνίδια. Αυτοί είναι που θα πρέπει να αναβαθμίσουν το προϊόν τους. Μακάρι να το κάνουν για να απολαύσουμε όλοι το ποδόσφαιρο που πρέπει...
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Εξαιρετική η εμφάνιση του «άρχοντα των κρίκων» στον προκριματικό των Ολυμπιακών Αγώνων
Αποκλεισμός και για τη Μόσχη
Η εμφάνισή του στον προκριματικό των κρίκων στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024
Oι Ελληνίδες αθλήτριες έδωσαν μάχη αλλά δεν κατάφεραν να περάσουν
Η αντίδρασή του μοναδική - Ζούσε την κάθε στιγμή σαν μικρό παιδί
Οι τρεις ολυμπιακοί κύκλοι βρέθηκαν στην κάτω πλευρά
Ψηφίστε και δείτε τι πιστεύουν οι υπόλοιποι αναγνώστες
Άνοιξε την αυλαία των Ελλήνων αθλητών
Το φαντασμαγορικό σόου, η γαλλική ιστορία, η φλόγα και η μαγική Σελίν Ντιόν
Οι ώρες και τα κανάλια μετάδοσης των αγώνων
Πολλή βροχή, πολύ χρώμα, όλα στον υπερθετικό στην παρισινή Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Η ανάρτηση των Μιλγουόκι Μπακς για τον σπουδαίο Έλληνα αθλητή
Ο σούπερ σταρ των Μιλγουόκι Μπακς κράτησε τη γαλανόλευκη στην Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Ένα κομμάτι της ιστορίας της Γαλλίας, που έκλεψε την παράσταση
Ο διάσημος ποδοσφαιριστής μεταφέρει την Ολυμπιακή Φλόγα στους δρόμους του Παρισιού
Πίσω από το σκάφος που μετέφερε την ελληνική αποστολή, ακολούθησε εκείνη των προσφύγων
Ντυμένη στα μαύρα η Αμερικανίδα σταρ αναβίωσε την εμφάνιση της Zizi Jeanmaire το 1961
Για πρώτη φορά έναρξη σε ποτάμι
«Του αξίζουν τα εύσημα και δείχνει σε όλους την αφοσίωση του», δήλωσε ο προπονητής του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.